DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 2075205-1.47503%
İstanbul
12°

HAFİF YAĞMUR

19:39

AKŞAMA KALAN SÜRE

Türkiye’nin en görkemli bisiklet yarışı masalsı parkurunda Antalya’dan başlıyor
 • Haberler34
 • Spor
 • Türkiye’nin en görkemli bisiklet yarışı masalsı parkurunda Antalya’dan başlıyor

Türkiye’nin en görkemli bisiklet yarışı masalsı parkurunda Antalya’dan başlıyor

ABONE OL
20 Nisan 2024 16:09
Türkiye’nin en görkemli bisiklet yarışı masalsı parkurunda Antalya’dan başlıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Antalya’dan Kemer ve Kaş’a, Fethiye’den, Marmaris’e, Bodrum’dan Kuşadası’na, Manisa’dan (Spil Dağı), Çeşme ve İzmir’e akabinde İstanbul’a dev tertibi ile Türkiye’nin en büyük projelerinden biri olan 59.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tipi dünyaca ünlü bisikletçilere masalsı parkurunda 14 ülkeden 25 ekip, 175 bisikletçi yaklaşık 2.000 kişilik dev tertibe 21-28 Nisan tarihleri ortasında Turkuaz rekabete konut sahipliği yapmak için hazır…

 

T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın takviyeleriyle Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Çeşidi 59. yılında 21-28 Nisan 2024 tarihleri ortasında düzenlenecek. 

 

Türkiye’nin en uzun soluklu ve en itibarlı yol bisikleti yarışı Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun basın toplantısı, Cumhurbaşkanlığı Dayanak ve Mali Hizmetler Genel Müdürü Mehmet Tuncer, Antalya Valisi Hulusi Şahin, Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu ile Türkiye Bisiklet Federasyonu Asbaşkanı Metin Cengiz iştirakiyle Antalya’da gerçekleştirildi. Basın toplantısına birebir vakitte Türk kadrolarını temsilen başarılı sportmenler Batuhan Özgür, Mustafa Tarakçı, Burak Abay ve Tahir Buğra Yiğit iştirak sağladı. Yarış öncesi TUR’da geçirdikleri tecrübelerden bahseden sportmenler, 8 gün 8 etap boyunca klasman için birinciliği için gayret edecek. 

 

Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu: “Sayın Valim, Sayın Cumhurbaşkanlığı Destek ve Mali Hizmetler Genel Müdür’üm, pahalı medya mensupları ve Cavendish, hepiniz güzel geldiniz gururlar verdiniz. Biz uzun yıllardır bu heyecanı yaşıyoruz. Bugün farklı bir heyecan var, Antalya’nın merkezinde bu TUR’u başlatıyoruz. Antalya 17 tane ulusal ve memleketler arası tertip ve dünya şampiyonasında atletizm tertibine imza atıyor. Antalya spor kentinde Sayın Vali’mize Teşekkür ediyoruz. Bu kadim ve kıymetli kentten başlıyoruz. Dünyaya tanıtılacak en düzgün ülkeyiz ve bisiklet tipiyle bu hoşlukları dünyaya tanıtıyoruz. CİNS bisiklet kültürünün tanıtımın ve bisiklet kültürünün gelişiminde çok ehemmiyeti bir tertip. 2008’den bu yana bisiklete binen insan sayısını istatistiksel olarak görüyoruz. 5-6 şahısla başlayan yarışlarımız 1.500-2.000 şahsa ulaştı. Bisiklet ulaşım aracı dışında bir hayat biçimi spor ve kültür haline geldi. Ülkemizde bisikletin seyri değişiyor. Dünyada birçok ülkede en çok madalya verilen spor kısmı bisiklet. Veledromda madalya alma gayesiyle yola çıkıyoruz. Olimpiyata gitme gayesiyle başladığımız yolda 2028 ve 2032’de veledromda madalya almak istiyoruz. Ülkemize 4 tane Türk bisiklet grubumuz oldu. Bunları medyayla birlikte yaptık. Medya, bisikleti 59 yıldır ülkemize sevdiriyor. Sayın Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan’a TUR’u himayelerine aldığı için teşekkür ediyoruz. Veledromu ülkemize kazandırdık. Gençlik ve Spor Bakanı’mız Osman Aşkın Bak’a teşekkür ediyoruz. Kendisinin talimatlarıyla sporu herkese yayıyoruz. Valililerimize teşekkür ediyoruz. Tüm paydaşları ve güvenlik güçleriyle bize takviye oluyorlar. Bundan sonra world tour gayesiyle yola devam ediyoruz. Bisiklet turizmi konusunda ülkemiz farklı bir noktaya geliyor. Bisiklet turizminden gelir sağlamaya başladık. Kültür ve Turizm Bakanı’mız Mehmet Nuri Ersoy’a, Turizm Geliştirme Ajansı’na, Sıhhat Bakanlığı’mıza, medya mensuplarına ve TUR’da emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.” dedi.

 

Antalya Valisi Hulusi Şahin: “Hoş geldiniz. Bugün Antalya’da bu hafta sonu 17’nin üzerinde tertip yapıyoruz. Dünya kadrolar yürüyüş şampiyonası. Türkiye’de yapılan tertip içerisinde ülkemize verilen en yüksek kota bu spora veriliyor. Yarın yarışacaklar. Ayrıyeten 59.su düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun da başlangıcını ve birinci 2 etabını burada yapmaktan büyük gurur duyuyoruz. 8 etapta Akdeniz, Ege ve Marmara’nın hoşluklarını tüm dünyaya canlı yayınlarla duyuracağız. Bisiklet amatör bir spor olmasının yanında bir tabiat aktivitesi. Türkiye’deki herkese bisiklet sporunu sevdirmede büyük rol oynadı. Kentlerimizde bisiklet parkurları arttı. Şu an Antalya’da bisiklet turizmi en değerli gelir kolu. Turizm dostu otel sayısı da artıyor. Bu kış birçok bisiklet grubunu ağırladık. Yıl boyunca Antalya’da birçok bisiklet aktifliği oluyor ve dünyaya Antalya’yı tanıtıyor. Antalya’ya yalnızca bisiklet yollarını ve rotalarını görmeye turistler gelmeye başladı. Antalya’nın tüm güzellikleriyle buluşacağız. Herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

Cumhurbaşkanlığı Takviye ve Mali Hizmetler Genel Müdürü Mehmet Tuncer: “Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nu 59. Defa organize etmekten memnunluk duyuyoruz. Bisiklet hayatımızın her yerinde bulunuyor. Etraf olayları, iklim değişikliği üzere mevzularda farkındalık yaratmak emeliyle bisiklet sporunun yer alıyor. 1966 yılından itibaren Cumhurbaşkanlığı himayesi altında düzenlenen Tour of Türkiye, tanıtım açısından çok değerli bir yere sahip. Vatandaş, valilik ve belediyelerimizle tertibimiz için iş birliklerimizi sürdürüyoruz. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tipi ülkemizin en büyük dayanak alan tertiplerinden biridir. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın spora ve atlete verdiği pahanın bir göstergesi olarak düzenlenmeye devam ediyor. Farklı ülkelerden bir ortaya gelen atletler tıpkı gaye doğrultusunda bisiklet çeşidimiz da yarışarak sporun insanlığın kozmik lisanı olduğunu gösteriyor. Sözlerime son verirken TUR2024’e katılan tüm bisikletçilere şimdiden başarılar diliyorum.”

 

 

Başak Koç ve Sarper Günsal’ın sunumuyla gerçekleştirilen basın toplantısının açılışı motivasyon sinemasıyla gerçekleştirildi. ÇEŞİT 2024’ün tanıtım sinemasıyla devam eden toplantıda Tour of Türkiye Yarış Yöneticisi Keyifli Erçevik, parkurları tanıttı. Sportmenlerin 8 gün boyunca kazanmak için uğraş edeceği kupanın tanıtımı yapılarak kıssası anlatıldı. Başkan formaların ve ekiplerin tanıtımıyla devam eden toplantı, Artistik Bisiklet Dünya Şampiyonu Viola Brand ve Dünyaca Ünlü Bisikletçi Mark Cavendish’in sahneye davet edilmesiyle devam etti.

 

Toplantının sonunda Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, Cumhurbaşkanlığı Takviye ve Mali Hizmetler Genel Müdürü Mehmet Tuncer’e, Antalya Valisi Hulusi Şahin’e ve Antalya Vilayet Jandarma Komutanı Tuğgeneral Tarık Hekimoğlu’na teşekkür plaketlerini takdim etti.

 

Uluslararası Bisiklet Birliği’nin (UCI) Avrupa Çeşitleri takviminde yer alan ve Türkiye’nin “ProSeries” kategorisindeki tek bisiklet yarışı olan 59. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tipi, dünyaca ünlü profesyonel ekip ve sportmenlerin iştirakiyle 21 Nisan 2024 Pazar günü Antalya’dan başlayıp 28 Nisan 2024 Pazar günü İstanbul’da sona erecek. 

 

1963 yılında Marmara Çeşidi olarak başlayan, 1965 yılında memleketler arası nitelik kazanarak 1966 yılından itibaren Cumhurbaşkanlığı himayelerine alınan, Türk bisikletinin gelişimine katkı sağlayan ve dünya bisikletinde değerli bir yeri ve marka bedeli olan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tipi (TUR), dünyaca ünlü bisiklet ekiplerini Türkiye’nin doğal ve tarihi hoşlukları içinde ağırlamaya devam ediyor. 

 

Dünyaca ünlü ekiplere ve bisikletçilere mesken sahipliği yapacak 8 etaplı tertipte, bisikletçiler Antalya’dan İstanbul’a 8 günde 1.188 kilometre uzaklık boyunca pedal basacak. TRT Spor ve Eurosport’tan canlı yayınlanacak, bant yayınlar ve özel içeriklerle yaklaşık 5 kıtada, 190 ülkede, 13 lisanda 700 milyon haneye ulaşacak tertip, 100’e yakın yerli-yabancı medya mensubu da yerinde takip edecek. 

 

23 Nisan’da çocuklara bisiklet hediyesi…

 

TUR 2024’ün 3. Etabı Fethiye-Marmaris’te çocukları eğlenceli aktiviteler bekliyor. 9-12 yaş aralığındaki çocuklara yeşil mayo sponsoru Mosso Bisiklet tarafından 59 adet bisiklet ikram edilecek.

İlginizi Çekebilir;  Ayazma Mahallesi futbol sahasında sona gelindi

 

TUR 2024’ün birinci pedalı Antalya’da saat 10.25’te dönecek

 

59.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun dünyanın dört bir yanından gelen bisikletçilerden oluşan masalsı parkuru, sekiz gün sürecek serüven için 21 Nisan Pazar günü Antalya Düden Parkı’ndan saat 10’de start alacak.

 

8 gün boyunca birtakım yollar trafiğe kapalı olacak

 

Antalya’dan başlayacak yarış, Kemer, Kaş, Fethiye, Marmaris, Bodrum, Kuşadası, Manisa ve Çeşme’den geçerek İzmir’e gelecek.   Buradan İstanbul’a taşınan profesyonel bisikletçiler, finişi Sultanahmet Meydanı’nda yapacak.

 

Dünyadaki bisiklet sporu takipçilerinin gözünü çevireceği yarış, her gün Türkiye’nin farklı ve kıymetli turizm merkezlerinden birine uğrayacak. Büyük bir kafilenin hareket edeceği CİNS 2024 müddeti boyunca birçok yolda trafik akışına müsaade verilmeyecek.

 

TUR 2024 Parkuru

59. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tipi; 8 gün, 8 etapta; Antalya’dan Kemer ve Kaş’a, Fethiye’den, Marmaris’e, Bodrum’dan Kuşadası’na, Manisa ve İzmir akabinde İstanbul’a uzanacak. Güzergâh boyunca dünyaca ünlü pedalların gayretine sahne olunurken, 7. Etap sonunda kadroların İzmir’den İstanbul’a havayolu ile transferinin akabinde İstanbul etabı ile sona erecek. 

 

Dünya yıldızlarının parladığı ÇEŞİT olarak bilinen, sprint ve tırmanış ustası bisikletçilerin üst seviye rekabetinin nefesleri keseceği 59. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun 2024 parkuru şu biçimde olacak: 

 

ETAP BİLGİLERİ – START/FINISH SAATLERİ:

  Etap                                                                        Tarih                     Ara                  İmza Merasimi    Start      Tahmini Finish  

 1. Etap  Antalya-Antalya                                        21 Nisan               134,7 km            08:55-10:10     10:25     13:10
 2. Etap   Kemer- Kalkan (Kaş)                               22 Nisan               190,6 km              09:45-11:00     11:15     15:53
 3. Etap   Fethiye-Marmaris                                     23 Nisan               156 km                  10:45-12:00     12:15     16:04
 4. Etap  Marmaris-Bodrum                                    24 Nisan               137,9 km              11:15-12:30     12:45     16:08     
 5. Etap   Bodrum-Kuşadası                                    25 Nisan               177,9 km              10:40  11:25     11:40     16:02
 6. Etap   Kuşadası-Manisa (Spil Dağı)                26 Nisan               160,1 km              10:15  11:30     11:45     15:51
 7. Etap   Çeşme-İzmir (Karşkıyaka)                     27 Nisan               125,4 km              10:00  11:15     11:30     14:09
 8. Etap  İstanbul – İstanbul                                   28 Nisan               105.4 km              09:30  10:45     11:00     13:07

 

 

ETAPLAR START VE FINISH NOKTALARI:

 

   Etap                                                                   Start                                                     Finish 

 1. Etap    Antalya-Antalya                                  Düden Park                                         Atatürk Parkı
 2. Etap    Kemer-Kalkan (Kaş)                          Kemer Saat Kulesi                             Kalkan 
 3. Etap    Fethiye-Marmaris                                 Fethiye Uğur Mumcu Parkı             Marmaris Abdi İpekçi Park              
 4. Etap    Marmaris-Bodrum                               Ulusal Egemenlik Cad.                    Bodrum Avenue AVM                       
 5. Etap    Bodrum-Kuşadası                                                Bodrum Belediyesi                                               Kuşadası Marina                    
 6. Etap    Kuşadası-Manisa (Spil Dağı)               Kuşadası Marina                                Manisa Spil Dağı
 7. Etap    Çeşme-İzmir (Karşkıyaka)                       Çeşme Kalesi Önü                                               Karşıyaka Cemal Gürsel Caddesi
 8. Etap    İstanbul-İstanbul                                Beşiktaş Meydanı                              Sultanahmet Meydanı
İlginizi Çekebilir;  Nilüfer'in Sultanları ligi 7. sırada bitirdi

 

 

TUR 2024 Katılan Takımlar

59. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’na katılacak ekipler:

Takımın İsmi                                                                                  Kategorisi                                       Ülkesi 

 1. BORA – HANSGROHE                                                         World Tour Team                           Almanya
 2. DSM-FİRMENİCH                                                                World Tour Team                           Hollanda
 3. ALPECIN-DECEUNINCK                                                   World Tour Team                           Belçika
 4. ASTANA QAZAQSTAN TEAM                                           World Tour Team                           Kazakistan
 5. Q36.5 PRO CYCLING TEAM                                            ProTeam                                            İsviçre
 6. CAJA RURAL-SEGUROS RGA                                         ProTeam                                            İspanya 
 7. TEAM POLTI KOMETA                                                         ProTeam                                            İtalya
 8. BURGOS-BH                                                                          ProTeam                                            İspanya
 9. VF GROUP-BARDIANI CSF- FAIZANE                         ProTeam                                            İtalya
 10. BINGOAL WB                                                                         ProTeam                                            Belçika 
 11. CORRATEC VINI FANTINI                                                 ProTeam                                            İtalya
 12. TDT-UNIBET                                                                            ProTeam                                            Hollanda 
 13. TEAM NOVO NORDISK                                                      ProTeam                                            ABD
 14. TERENGGANU POLYGON                                                Continental Team                         Malezya
 15. CHINA GLORY – MENTECH                                             Continental Team                         Çin
 16. TARTELETTO – ISOREX                                                       Continental Team                         Belçika
 17. BIKE AID                                                                                    Continental Team                         Almanya
 18. BEYKOZ BELEDİYESİ SPOR KULÜBÜ                          Continental Team                         Türkiye
 19. REMBE PRO CYCLING TEAM SAUERLAND              Continental Team                         Almanya
 20. SAKARYA BB PRO TEAM                                                    Continental Team                         Türkiye
 21. KINAN RACİNG TEAM                                                        Continental Team                         Japonya
 22. ADRİA TAŞINABİLİR                                                                         Continental Team                         Slovenya
 23. MAZOWSZE SERCE POLSKİ                                            Continental Team                         Polonya
 24. SPOR TOTO CYCLING TEAM                                           Continental Team                         Türkiye
 25. KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE SPOR                      Continental Team                         Türkiye
İlginizi Çekebilir;  Corendon Tennis Club Kemer açıldı

 

TRT Spor ve Eurosport Tour of Türkiye’yi canlı olarak yayımlayacak

Hem karadan hem de uçak ve helikopterlerle havadan çekimi yapılarak takip edilen, 8 gün boyunca 2 saatin üzerinde mühletle ulusal ve memleketler arası kanallarda canlı yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tipi, canlı ve banttan yayınlar ile dünya genelinde geniş bir erişim ağına ulaşmakta, bisiklet sporunun gelişmesine ve televizyon yayınları yoluyla Türkiye’nin turizm tanıtımına ve Türkiye markasına katkı sağlıyor. 

 

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tipi, 2024 yılında da her yıl olduğu üzere Eurosport ve TRT Spor’dan canlı yayınlanacak. Ayrıyeten yüzlerce televizyon kanalı ve medya kuruluşunun yakından takip edeceği yarış, yayınlanacak özel içeriklerle birlikte en uzak coğrafyalarda bile yakından takip edilecek. Ülkemizin en değerli spor tanıtım güçlerinden biri olan 59. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Çeşidi, böylelikle 8 gün boyunca dünya bisikletinin gündeminde en üst sıralarda yer alacak.  

 

Dev Tertibe Kurumsal Destekçileri, Lokal İdareler ve Sponsorlar Güç Alacak

 

T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın dayanaklarıyla Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından gerçekleştirilecek 59.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun ana sponsoru Spor Toto Teşkilat Başkanlığı ve “Powered By” konumlaması ile Türk Hava Yolları olacak. Co-sponsor MOSSO, bisiklet bölümünü temsilen TUR’a kıymet katacak. MOSSO, 23 Nisan’da Fethiye-Marmaris etabında Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda TUR’un 59. Yılında 59 bisiklet ikramı ile çocukların bisiklet hayallerini gerçekleştirecek. Shimano, nötral servis hizmeti ile büyük yarışa teknik dayanak verecek. Üst seviye rekabete sahne olacak organizasyona TRT, Lig Radyo ve Radyo D medya sponsorları olarak TUR’a güç verecek. 

 

59.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun kurumsal destekçileri; T.C. İçişleri Bakanlığı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C. Sağlık Bakanlığı, T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Valilikler, kolluk güçleri, Büyükşehir ve İlçe Belediyeleri tertibin üst seviye güvenlik tedbirleriyle gerçekleşmesi için tüm teşkilatları ile imkanlarını seferber edecek. Jandarma Genel Komutanlığı Trafik Daire Başkanlığı ve Antalya Vilayet Jandarma Komutanlığı Trafik Şube Müdürlüğü “Güvenli Bisiklet” parkuru ile çocuklara bisiklet kullanımını öğretirken farkındalık pahası katacak.

 

Dünyaca ünlü yıldız bisikletçilerin üst seviye rekabeti ve heyecanı ile geçtiği vilayetlerde ve bölgelerde dev konvoyun ilham veren tesiri ile ülkemizde bisiklet sporunu ve kültürünü geliştirmeye takviye olan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tipi, 21-28 Nisan 2024 tarihleri ortasında Antalya’dan İstanbul’a göz kamaştıran parkurda Türkiye’nin doğal ve tarihi hoşluklarını Eurosport ve TRT Spor ekranlarında dünyaya tanıtacak. 

 

Dünya Yıldızları Başkan Mayolar için kıyasıya gayret edecek

 

TUR 2024’te pedal basan bisikletçiler, 4 başkan mayoyu giymek için pelotonda yarışacak.

 

Ege ve Akdeniz kıyılarından ilham alan, dünyada Türk rengi olarak nam salmış turkuaz, Spor Toto sponsorluğunda genel klasman lideri sporcu tarafından gururla taşınacak. 

 

Yaşamı ve doğayı temsil eden yeşil, MOSSO Bisiklet sponsorluğunda 8 gün boyunca Tip’in en âlâ sprinterlerinin zafer gayretlerine eşlik edecek.

Cesaret, tutku ve gücün simgesi kırmızı, Turkish Airlines sponsorluğu ile ÇEŞİT boyunca tırmanış kapılarında en yüksek puanı alan atletin muvaffakiyetini onurlandıracak. Türkiye Güzellikleri primi lideri sporcu Türk kültüründe “cennetin rengi” olarak geçen beyaz forma ile cennet ülke göndermesine Türkiye markası ile vurgu yapacak.

59.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tipi, 8 günde, 8 etapta, 1.188 kilometrelik yolun sonu, kürsünün lideri Turkuaz formanın kazananı olacak.

59.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun resmi toplumsal medya hesapları ve web sitesinde aktüel içerikler ile ÇEŞİT haberleri kitlelere erişecek

Bisiklet tutkusunun, kültürünün, kullanımının artması, performans bisikletlerimizin muvaffakiyetleri, milletlerarası tertiplerin verdiği motivasyon ve medyanın katkıları ile erişimi yükselen Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Çeşidi, resmi toplumsal medya hesapları ve web sitesi ile üst seviye uğraşın heyecanını; TIP öncesinde, sırasında ve sonrasında yeni içeriklerle takipçilerine sunacak.  

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.