DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 0%
İstanbul
°

12:52

ÖĞLEYE KALAN SÜRE

Stres Farkındalık Ayı: Sosyal medyada stresle nasıl mücadele edilir?
  • Haberler34
  • Teknoloji
  • Stres Farkındalık Ayı: Sosyal medyada stresle nasıl mücadele edilir?

Stres Farkındalık Ayı: Sosyal medyada stresle nasıl mücadele edilir?

ABONE OL
15 Nisan 2024 13:27
Stres Farkındalık Ayı: Sosyal medyada stresle nasıl mücadele edilir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Nisan ayında her yıl kutlanan Stres Farkındalığı Ayı, kullanıcıların zihinsel ve fizikî sıhhatlerini korumak için gerilim idaresinin ne kadar kıymetli olduğunu hatırlatmak ismine kritik bir vakit dilimi olarak kabul ediliyor.

Uzmanlara nazaran kullanıcılar ortasında yaygın bir stres kaynağı olarak görülen toplumsal medya, anksiyete ve gerilimle bağlı sıkıntıların artmasına katkıda bulunuyor. Kaspersky uzmanları sosyal ağların dijital refah üzerindeki olumsuz tesirini en aza indirecek ipuçları paylaşıyor.

Sosyal medyanın bizi çok fazla bilgiye boğması ve bir şeyleri kaçırıyormuşuz üzere hissetmemize neden olmasının yanı sıra, bizi ferdî bilgilerimizi kâr hedefiyle kullanabilecek dolandırıcılara da maruz bırakıyor. Toplumsal medyanın kullanıcıların refahını nasıl etkilediğini anlamak, gerilimi yönetmek için çok kıymetli bir nokta olarak karşımıza çıkıyor. Bu dijital alanlarla nasıl daha sağlıklı bir bağ kurulacağını öğrenmek ise kritik bir ehemmiyet taşıyor.

Kaspersky uzmanları, toplumsal ağların dijital refah üzerindeki olumsuz tesirini en aza indirmek için beş kolay ipucu öneriyor:

  1. Gizlilik hesap ayarlarında artırılabilir

Çevrimiçi hesapların kapalılık ayarlarının uygun formda yapılandırılması, şahsî bilgilerin korunması ve dijital güvenliğin sürdürülmesi için çok değerli bir adım olarak belirtiliyor. Kullanıcılar, bir profili ve gönderileri kimlerin görüntüleyebileceğini özelleştirerek, berbat niyetli olabilecek yabancılarla istenmeyen etkileşim riskini kıymetli ölçüde azaltabiliyor. Bu proaktif tedbir, takip, kimlik hırsızlığı, doxing ve kimlik avı dolandırıcılığı üzere potansiyel tehditleri azaltıyor. Çevrimiçi hizmet Privacy Checker ‘ın talimatlarını takip etmek, kullanıcıların en tanınan toplumsal ağlardaki kapalılık ayarlarını yönetmelerine yardımcı olabiliyor.

  1. Seçici irtibatlar ve stratejik paylaşımlar, çevrimiçi güvenliği ve dijital refahı sağlamak için kıymetli stratejilerdir

Kullanıcılar, irtibatlarını ferdî olarak tanıdıkları bireylerle sonlandırarak dolandırıcılarla müsabaka ve ziyanlı yahut berbat niyetli içeriklere maruz kalma mümkünlüğünü azaltabiliyor. Şiddet yahut zalimlik sahneleri üzere uygun olmayan içeriklerle karşılaşmak rahatsızlığa neden olabiliyor; hasebiyle arkadaşlık isteklerini dikkatli bir halde kabul ederek dijital ortamı denetim etmek, kullanıcıların daha olumlu ve inançlı bir çevrimiçi tecrübeye katkıda bulunmalarına imkan tanıyabiliyor. Kullanıcılar arkadaşlarını kategorilere ayırarak yakın bir kümeyle daha şahsî içerikler paylaşabilir ve böylelikle daha az riskle toplumsal paylaşımın yararlarından yararlanabilirler.

  1. Dikkat her şeydir: Her temas potansiyel bir tehlike işareti olabilir
İlginizi Çekebilir;  Kaspersky VPN, hızı ve performansıyla AV-TEST 'Oscar'ını kazandı!

İnternette karşılaşılan her temasa, bir arkadaştan gelen ferdî bir bildiri olsa bile dikkatle yaklaşılmalıdır, zira hesaplarının ele geçirilmiş olma ihtimali her vakit bulunuyor. Toplumsal medyada zararsız üzere görünen temasların ardında, legal web sitelerini taklit etmek için gizlenmiş kimlik avı planları sıklıkla gizleniyor. Bu aldatıcı siteler kullanıcıları kandırarak parolalar, finansal bilgiler ve başka ferdî bilgiler üzere hassas bilgileri ifşa etmelerini sağlamak üzere tasarlanıyor. Kimlik avı sitelerinin gerçek muadillerine benzerliği basitçe baş karışıklığına yol açarak ferdî bilgi kaybı riskini kıymetli ölçüde artırabiliyor. Bu dijital tehdit, dikkatli olmanın ve rastgele bir bilgi girmeden evvel web sitelerinin gerçekliğini doğrulamak ve kapsamlı bir güvenlik çözümü kullanmak üzere inançlı çevrimiçi uygulamaların benimsenmesinin ehemmiyetini vurguluyor. 

  1.  Zayıf bir şifre dolandırıcılar için bulunmaz bir nimettir

Zayıf bir parola, makûs niyetli şahısların işini değerli ölçüde kolaylaştırarak toplumsal medya hesaplarına yetkisiz erişim elde etmelerini kolaylaştırıyor. Bu hesaplar ele geçirildikten sonra, irtibat listesindeki kişileri kandırmak yahut şantaj ve haraç almak üzere birçok ziyanlı biçimde kullanılabiliyor. Güçlü ve karmaşık bir parola, bu cins tehditlere karşı kritik bir birinci savunma çizgisi vazifesi görüyor. Ayrıyeten, emniyetli bir parola yöneticisi kullanmak sadece çevrimiçi güvenliği artırmakla kalmıyor birebir vakitte birden fazla karmaşık parolayı hatırlama gerilimini de azaltıyor.

  1.  Şüpheli faaliyetlerin ve siber zorbalığın toplumsal medya platformlarına bildirilmesi, inançlı ve olumlu bir çevrimiçi ortamın sürdürülmesinin kıymetli bir parçasıdır

Çevrimiçi platformlar, dijital güvenlik ve huzurumuzu sağlamak için işbirlikçilerimiz ortasında yer alıyor ve kullanıcılarının güvenliği ve memnuniyeti için büyük değer taşıyor. Ziyanlı içerikleri yahut çevrimiçi tacizi raporladığınızda, yalnızca kendinizi değil, birebir vakitte genel toplumun da yeterliliğine katkıda bulunduğumuz hatırlatmakta yarar bulunuyor. Bu cins raporlar, toplumsal medya şirketlerinin uygun tedbirleri almasına yardımcı oluyor — ziyanlı içerikleri kaldırmak, makus niyetli hesapları yasaklamak yahut yeni güvenlik özellikleri eklemek üzere — böylelikle herkes için daha inançlı bir çevrimiçi ortam sağlanıyor.  

Anna Larkina, Kaspersky Web İçerik Tahlili Uzmanı “Sosyal medya alanında, teknolojiyi şuurlu seçimlerle birleştirmek zihinsel sıhhatimizi müdafaanın en yeterli yoludur. Kullanıcıların kapalılığını ve güvenliğini artıran Kaspersky tahlilleri, dijital etkileşime şuurlu bir yaklaşımla birlikte çevrimiçi tecrübemizi bir gerilim kaynağından olumlu bir etkileşime dönüştürebilir” diyor. 

İlginizi Çekebilir;  Uzmanlar uyarıyor! Kulaklarınıza bir şey sokmayın, temizlemeye çalışmayın!

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.