DOLAR 32,8580 0.02%
EURO 35,6211 -0.19%
ALTIN 2.549,440,18
BITCOIN 2168313-1.13639%
İstanbul
29°

PARÇALI AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

Sosyal medyadaki mutluluk pozları gerçek mi yoksa gerçeklikten kaçış mı?

Sosyal medyadaki mutluluk pozları gerçek mi yoksa gerçeklikten kaçış mı?

ABONE OL
20 Nisan 2024 14:30
Sosyal medyadaki mutluluk pozları gerçek mi yoksa gerçeklikten kaçış mı?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mutluluk pozlarıyla insanların kendilerini başkalarıyla kıyasladığı bir ortam bulabildiklerini söz eden uzmanlar, toplumsal medyayı kullanırken insanların kendilerini daima olarak diğerleriyle karşılaştırmasının mükemmeliyetçilik hissini körüklediğini de söylüyor.

Mutlu anları paylaşmanın insanların kendilerini yeterli hissetmelerine ve olumlu bir imaj oluşturmalarına yardımcı olabileceğini de lisana getiren Uzman Klinik Psikolog Uluğ Çağrı Beyaz, “Mutluluk pozları paylaşmak, kişinin kendine olan itimadını artırabilir, kişinin kendisini düzgün hissedip, müspet hislerini pekiştirmesine yardımcı olabilir.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi NP Etiler Tıp Merkezi Uzman Klinik Psikolog Uluğ Çağrı Beyaz, Sosyal medyada memnunluk pozlarına olan ilgi ve ‘sanal mutluluk’ konusunu kıymetlendirdi.

Mutluluk pozlarıyla beşerler kendilerini başkalarıyla kıyasladığı bir ortam bulabiliyor

İnsanların en güzel ve memnun anlarını paylaşmaları için, toplumsal medya platformlarının bir alan sağladığına işaret eden Uzman Klinik Psikolog Uluğ Çağrı Beyaz, “İnsanlar, toplumsal medyada kendilerini en düzgün halde göstermek ve bu vesile ile de dikkat çekmeyi istedikleri için memnun anlarını paylaşma eğilimi gösterebiliyor. Bu da olumlu geri bildirimler ve beğeniler alarak kendilerini daha yeterli hissetmelerine imkân veriyor. Memnunluk pozlarıyla, beşerler kendilerini başkalarıyla kıyasladığı bir ortam bulabilirler ve birçok kişi, diğerlerinin memnun anlarını gördükçe kendilerini eksik yahut mutsuz hissedebilirler ve bu da bu istikamette pozlar vermeyi daha da artırabilir.” dedi.

Mükemmeliyetçilik hissini körüklüyor

Sosyal medyayı kullanırken insanların kendilerini daima olarak diğerleriyle karşılaştırmasının mükemmeliyetçilik hissinin körüklenmesini artırdığını da söz eden Uzman Klinik Psikolog Uluğ Çağrı Beyaz, şöyle devam etti:

“Ayrıca toplumsal medya platformları, insanların kendilerini söz etmeleri ve kimliklerini oluşturmaları için de bir araç olarak kullanılabiliyor. Memnun anları paylaşmak, insanların kendilerini yeterli hissetmelerine ve olumlu bir imaj oluşturmalarına yardımcı olabilir. Bu paylaşımlar, insanların kendilerini ve hayatlarını olumlu bir biçimde tanımlamalarına ve diğerlerine göstermelerine ön ayak olabilir.

İlginizi Çekebilir;  Kalp Kapağı Hastalıklarına Dikkat

Pozitif hisleri pekiştirmeye yardımcı olabiliyor

Bunun ruhsal tabanda birçok nedeni olabilir. Evvela beşerler çoklukla olumlu geri bildirim alma ve beğenilme isteğini taşırlar. Memnunluk pozları, oburlarının beğenilerini ve olumlu yorumlarını çekebilir; kişinin kendisini bedelli ve takdir edilmiş hissetmesine yardım edebilir. Hasebiyle, memnunluk pozları paylaşmak, kişinin kendine olan inancını artırabilir ve toplumsal bağlarının da güçlenmesine yardım edebilir. Bunun dışında, kişinin kendisini düzgün hissedip, olumlu hislerini pekiştirmesine yardımcı olabilir. Müspet anıları hatırlamak ve paylaşmak, kişinin ruh halini yükseltebilir ve olumsuz hisleriyle başa çıkmasına yardımcı olabilir. Bu nedenle kişinin kendi memnunluğunu artırmasına ve ruhsal yeterlilik halini desteklemesine katkıda bulunabilir.”

Kendilerini daha başarılı, alımlı ve keyifli olarak göstermeye çalışıyorlar

 İnsanlar ekseriyetle toplumsal medyada en güzel ve memnun anlarını paylaşarak kendilerini daha başarılı, cazibeli ve keyifli olarak göstermeye çalıştıklarını, zira bu durumun şahısların kendilerini başkalarıyla kıyasladığı bir ortamda olumlu bir imaj oluşturmaya yardımcı olduğunu anlatan Uzman Klinik Psikolog Uluğ Çağrı Beyaz, “Bu da, daha olumlu bir benlik algısının geliştirilmesine ve bireylerin kendilerini daha uygun hissetmesine katkıda bulunabilir. Son olarak, şahıslar toplumsal medya platformlarındaki paylaşımlarıyla kendilerini söz edip, ferdî kimliklerini de inşa edebiliyor. Bu imkânı tanıdığı için de müspet anıları paylaşmaları, ilgi alanlarını, bedellerini ve hayat usulünü başkalarına sunmaları ve bunun da olumlu yahut memnunluk pozları özelinde verilmesi kendisini daha âlâ anlamasına ve diğerlerinin da onu daha güzel anlayıp tanımalarına yardımcı olabilir.” halinde değerlendirmede bulundu.

Gerçek memnunluk, toplumsal medyada gösterildiği üzere sürekli parlak ve kusursuz değil

Gerçek hayattaki memnunlukla toplumsal medyada gösterilen mutluluğun uyumlu olmayabileceğini de lisana getiren Uzman Klinik Psikolog Uluğ Çağrı Beyaz, şunları söyledi:

“Çünkü toplumsal medya platformları çoğunlukla kullanıcıların en âlâ ve en memnun anlarını paylaşmaları üzerine odaklanırken, gerçek hayat daha karmaşık ve farklı duygusal tecrübelere üzerine konseyidir. Toplumsal medyada paylaşılan memnunluk pozları ekseriyetle dikkatlice seçilerek, düzenlen anların bir yansımasıdır ve bu pozlar gerçek hayattaki her anın tam bir temsili değildir. Hayatın bütününün bir kısmını temsil etmektedir. Herkeste farklılıklar gösterse de gerçek hayatta beşerler, günlük hayatın gerilimiyle, meseleleriyle ve zorluklarıyla karşılaşabilirler; bu da duygusal dalgalanmaları deneyimlemelerine neden olabilmektedir. 

İlginizi Çekebilir;  Takı ve makyaj uyumuna trend örnekleri sizler için derledik.

Ayrıca, gerçek memnunluk, toplumsal medyada gösterildiği üzere hep parlak ve eksiksiz değildir; bunun yerine, ekseriyetle küçük anlarda ve sıradan ömrün içinde bulunur. Toplumsal medyada gösterilen memnunluk çoklukla idealize edilmiş bir versiyon sunarken, gerçek hayattaki memnunluk daha karmaşık, gerçekçi ve vakit zaman şiddetli da olabiliyor. Ayrıyeten bunların yanı sıra toplumsal medya üzerinden verilen memnunluk pozları, insanların olumlu hislerini paylaşma ve diğerleriyle ilişki kurma muhtaçlığını da karşılayabilmekte ve toplumsal medya kullanıcıları ortasında olumlu bir atmosferin oluşmasına da vesile olabiliyor.”

İlişkilerde samimiyet ve derinlik eksikliğine yol açabiliyor

Mutluluk pozları paylaşmanın bireylerin kendine olan inancı ve benlik hürmeti üzerinde çeşitli tesirleri olabileceğini de kaydeden Uzman Klinik Psikolog Uluğ Çağrı Beyaz, sözlerini şöyle tamamladı:

“İlk olarak, müspet geri bildirimler ve beğeniler almak, şahısların kendilerini kıymetli ve etrafları tarafından kabul görmüş olduklarını düşünmelerine vesile olabilir ve itimat duygusu hissettirebilir ve benlik hürmetlerini güçlendirebilir. Lakin, toplumsal medyada daima olarak memnunluk ve muvaffakiyetle dolu pozlar paylaşmak, kimi şahıslarda kendilerini karşılaştırma ve kendilerini yetersiz hissetme eğilimini de beraberinde getirebilir. Kusursuz görünen hayatları görmek, şahıslarda kıskançlık, özsaygı eksikliği ve değersizlik hislerine da neden olabilir; benlik hürmetlerini olumsuz tarafta etkileyebilir. Ayrıyeten, daima memnunluk pozları paylaşmak, bireylerin gerçek hislerini bastırmasına ve toplumsal medyada yapay bir imaj oluşturmasına neden olabilir. Bu da bireylerin kendileriyle ve diğerleriyle olan münasebetlerinde samimiyet ve derinlik eksikliğine yol açabilir.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.