DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,120,39
BITCOIN 18996530.54723%
İstanbul
29°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Rektör Prof. Dr. Budak, “Araştırma Üniversiteleri Destek Programı” toplantısına katıldı
  • Haberler34
  • Eğitim
  • Rektör Prof. Dr. Budak, “Araştırma Üniversiteleri Destek Programı” toplantısına katıldı

Rektör Prof. Dr. Budak, “Araştırma Üniversiteleri Destek Programı” toplantısına katıldı

ABONE OL
3 Mayıs 2024 13:27
Rektör Prof. Dr. Budak, “Araştırma Üniversiteleri Destek Programı” toplantısına katıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Araştırma Üniversiteleri Takviye Programı (ADEP) Kıymetlendirme Toplantısı Hacettepe Üniversitesinin mesken sahipliğinde yapıldı. Toplantıya, Yükseköğretim Kurulu Lideri Erol Özvar, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Lideri İbrahim Şenel, Yükseköğretim Kurulu Lider Vekili Prof. Dr. Haldun Göktaş, Yürütme Konseyi Üyeleri Prof. Dr. Erol Arcaklıoğlu ve Prof. Dr. Arif Bilgin, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, araştırma üniversitelerinin rektörleri ve proje yürütücüleri katıldı.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Hacettepe Üniversitesinde, YÖK Lideri Prof. Dr. Erol Özvar’ın iştirakiyle düzenlenen ADEP Kıymetlendirme Toplantısına katıldı. Toplantıda, Ege Üniversitesinin, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından desteklenen projelerinin tanıtımlarını gerçekleştiren Rektör Prof. Dr. Budak, “Ege Üniversitesi olarak, araştırma ekosistemimizi geniş bir yelpazede sürdürerek bilimsel keşif ve yeniliklerimizi her alanda devam ettiriyoruz” dedi.

Yükseköğretim Kurulu Lideri Prof. Dr. Erol Özvar, toplantıda yaptığı konuşmada, Yükseköğretim Konseyinin 2021 yılında belirlediği yeni vizyonuyla devam eden Araştırma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programının 23 üniversiteyle muvaffakiyetle yürütüldüğünü belirtti.

Araştırma üniversiteleri ortasında yaşanan tatlı rekabetin memleketler arası üniversite derecelendirme kuruluşları tarafından her yıl yayınlanan dünya üniversite sıralamalarına, bilhassa son iki yılda olumlu biçimde yansıdığını söz eden YÖK Lideri Prof. Dr. Özvar,“12. Kalkınma Planı’nda yer alan yükseköğretimle ilgili amaçlarımızdan birisi de Dünya Akademik Muvaffakiyet Sıralamalarında birinci 500’de yer alan üniversite sayımızı, 2028 yılında 10’a çıkarmaktır. Ben inanıyorum ki araştırma üniversitelerimizin tamamı, fizikî altyapıları ve sahip oldukları akademik insan kaynağı ile önümüzdeki 5 yılda birinci 500 içerisinde yer alma potansiyeline sahiptirler. Son yıllarda artan memleketler arası öğrenci hareketliliğinde bu tıp sıralamaların ve değerlendirmelerinin olağanüstü kıymetli olduğunu görüyoruz” diye konuştu.

ADEP çerçevesinde Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından 32 performans göstergesiyle yapılan kıymetlendirme sonuçlarına nazaran araştırma üniversitelerine kaynak tahsis edildiğini ve üniversitelerin eşleştirildikleri bilim alanlardaki bilimsel araştırma projelerinin desteklenmesinde bu kaynağı kullandıklarını belirten YÖK Lideri Prof. Dr. Özvar, Bilimsel Araştırma Projesi (BAP) Yönetmeliğinde 2022 yılında yaptıkları değişiklik sayesinde dayanak kapsamındaki projeler için ön ödeme limitlerinin on katına kadar artırılabildiğini kaydetti.

İlginizi Çekebilir;  Çankaya'dan Avrupa'ya Açılan Eğitim Kapısı

“Destek programı uygulamasına ısrarla devam edeceğiz”

2024 yılında ADEP kapsamında üniversitelere 400 milyon TL ödenek tahsis edildiğini belirten YÖK Lideri Prof. Dr. Özvar, üniversitelerin kendi kaynaklarından aktaracakları sayılarla birlikte toplam 327 projeye, 503,9 milyon TL bütçe transferi yapılacağını bildirdi. Yükseköğretim Kurulu olarak kalite odaklı anlayışı temel misyon edindiklerini ve bu gayeyle araştırma üniversitelerine yönelik dayanak programlarının uygulanmasına ısrarla devam edeceklerinin vurgulayan YÖK Lideri Prof. Dr. Özvar, “Tüm üniversitelerimizin araştırma kapasite ve kalitesinin artırılmaya gereksinimi var. Son 5 yıllık bilgiler nitelikli yayın sayısında önemli bir artış olduğunu gösteriyor. Fakat dünyadaki büyük bilim etraflarıyla mukayese edildiğinde hala önemli aralık kat etmemiz gerekiyor. 45-46 bin seviyesinde olan nitelikli yayın sayısını biraz daha artırmamız lazım. Bunu yapacak kurumların başında araştırma üniversitelerimiz gelmektedir” dedi.

“Yeni dayanaklar konusunda görüşmelerimiz devam ediyor”

TÜBİTAK ile yaptıkları görüşmeler sonucunda, geçen yıl birinci kez TÜBİTAK Stajyer Araştırmacı Burs Programında, ADEP kapsamındaki projelere özel davete çıkıldığını hatırlatan YÖK Lideri Prof. Dr. Özvar, “19 devlet araştırma üniversitemiz ADEP projelerinde çalıştırmak 144 lisans bursiyer başvurusu yapmıştı. 2023 yılı ADEP Projelerinde bu sayı 157’ye yükseldi. Araştırma üniversitelerimize yönelik yeni dayanaklar konusunda TÜBİTAK’la görüşmelerimiz devam etmektedir. Önümüzdeki yıllarda bursiyer sayısını artıracağız. Araştırma üniversitelerimizin gerek insan kaynağı ve gerekse araştırma altyapıları bakımından desteklenmeleri konusunda başta Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığımız olmak üzere ilgili kurumlarımızla iş birliğimizi sürdürüyoruz” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.