DOLAR 32,5002 0.69%
EURO 34,9798 0.1%
ALTIN 2.409,520,79
BITCOIN 2169737-0.94992%
İstanbul
25°

PARÇALI BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

Rektör Budak, “Ortak akıl vizyonu ve veriye dayalı yönetim anlayışını sürdürmeye kararlıyız”
  • Haberler34
  • Eğitim
  • Rektör Budak, “Ortak akıl vizyonu ve veriye dayalı yönetim anlayışını sürdürmeye kararlıyız”

Rektör Budak, “Ortak akıl vizyonu ve veriye dayalı yönetim anlayışını sürdürmeye kararlıyız”

ABONE OL
13 Mayıs 2024 12:45
Rektör Budak, “Ortak akıl vizyonu ve veriye dayalı yönetim anlayışını sürdürmeye kararlıyız”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ege Üniversitesi 50. Yıl Spor Salonunda, multidisipliner araştırma guruplarından oluşan 700’e yakın bilim insanı ve paydaşların iştiraki ile gerçekleştirilen şuranın açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Budak, Ege Üniversitesinin, Türkiye’nin eğitim öğretim, araştırma geliştirme,  bilim ve teknolojide 69 yıllık potansiyeli olduğunu; bu sorumluluk ve gelecek vizyonu ile disiplinlerarası araştırmacılarla bir ortaya geldiklerini söyledi. İstişare kültürü, ortak akıl vizyonu ve dataya dayanan idare anlayışını sürdürmeye kararlı oldukların tabir eden Rektör Prof. Dr. Budak, “Bugün yeniden sizlerle bir arada tarihi bir günü yaşıyoruz. Bundan tam 6 yıl evvel ortak akıl prensibini benimsediğimiz idare anlayışımız doğrultusunda 1050 öğretim elemanımızın iştirakiyle, eğitim-öğretim, araştırma, topluma katkı, milletlerarasılaşma ve dijitalleşme alanlarını kapsayan, üniversitemizin geleceğini şekillendiren, ‘Ege Üniversitesinin Geleceği Şurası’nı gerçekleştirdik. Şura sonunda gerçekçi ve sürdürülebilir aksiyon planlarını oluşturduk. Tüm aksiyon planlarımızı sizlerle bir arada hayata geçirerek belirlediğimiz maksatlara bir bir ulaştık” diye konuştu.

“Ortak akılla tarihi başarılara imza attık”

Ege Üniversitesinin son devirde elde ettiği tarihi başarılardan bahseden Rektör Prof. Dr. Budak, “YÖKAK tarafından 5 yıllık Kurumsal Tam Akreditasyon Dokümanını alan birinci devlet üniversitesi olduk. Sizlerle bir arada yaptığımız seferberlikle 11 olan akredite program sayımızı 54’e çıkararak akredite program sayısı en fazla olan üniversite olduk. YÖK tarafından 23 Araştırma üniversitesinden biri olduk. TÜBİTAK nezdinde hem akademisyenlerimiz hem de öğrencilerimizin ağır çabalarıyla en çok proje müracaat ve kabul alan Üniversite olduk. YÖK Ulusal Yenilik Mükafatına sahip bir üniversite olduk. Alanında birinci ve tek olan Türkiye’nin en büyük prototipleme merkezi Ege Derin Teknoloji Fabrikasına sahip bir üniversiteyiz. Öğrenci Odaklılıkta şuradan aldığımız geri dönüşleri kıymetlendirerek hayata geçirdiğimiz 90’dan fazla uygulama ile öğrenci odaklılıkta A plus olduk ve Cumhurbaşkanımızın elinden ‘Öğrencilerin Meslek Gelişimine En Tesirli Dayanak veren Üniversite’ mükafatını aldık. Milletlerarasılaşma manasında Azerbaycan ve Özbekistan’daki üniversitelerle hayata geçirdiğimiz ikili diploma programları ile birlikte Türk Yükseköğretimine yeni bir model kazandırdık. Daha evvel memleketler arası sıralamalarda yer almayan üniversitemizi sizlerin yaptığı çıktı odaklı bilimsel katkılarla üst sıralara çıkardık. Dijitalleşme gayemiz doğrultusunda hayata geçirdiğimiz uygulamalar sonucunda ‘Dijital İnovasyon İş Birliği Platformu’nun kurucu 8 üyesinden birisi olduk. Bununla birlikte Türkiye’nin dört siber güvenlik yüksekokulundan birisi üniversitemiz bünyesinde kuruldu. YÖK’ün Yapay zekâ, dijitalleşme ve büyük bilgi kapsamında yaptığı çalışmalar sonucunda üniversitemizde Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi kurulacak. Fakülte bünyesinde ise Yapay Zekâ ve Makine Öğrenmesi lisans programı açılacak. Ayrıyeten, Otonom Sistemler Teknikerliği, Oyun Geliştirme ve Programlama ile Önyüz Yazılım Geliştirme ön lisans programlarımız da üniversitemizde faaliyete geçecek” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Bi Dünya Eğlence başlıyor

“Ege Üniversitesi Ar-Ge Strateji Dokümanını oluşturacağız”

Rektör Prof. Dr. Budak, “Cumhuriyetimizin 100. Yılında Tam Akredite Öğrenci Odaklı Ulusal Yenilik Mükafatına sahip yükseköğretimde rol model alınan, dijitalleşmede öncü bir araştırma üniversitesi haline geldik. Bunların hepsini sizlerle birlikte başardık.   Üniversitemiz eğitim-öğretim ve araştırmanın yanında toplumsal ve kültürel alanda toplumsal katkıyı sağlayan bir noktaya ulaşmıştır. Cumhurbaşkanlığı İrtibat Başkanlığı datalarına nazaran; Cumhuriyetin 100. Yılında üniversitemizde gerçekleştirdiğimiz 300’den fazla aktiflikle tüm kamu kurumları ortasında en çok aktiflik gerçekleştiren üçüncü kamu kurumu, en çok aktiflik gerçekleştiren üniversite olduk. Fransız muharrir Marchel Proust, ‘Bir gayeye gerçek seyahat yapabilmek için yeni görüntülere değil, yeni gözlere gereksinim vardır’ diyor. Biz de bu vizyonla birlikte ancak yeni gözlerle araştırmadaki durumumuzu istişare etmek istiyoruz. Ulaştığımız maksatların daha da üstüne çıkarak Üniversitemizin gelecek 5 yıllık, 10 yıllık araştırma stratejisini çok boyutlu bir bakış açısı ile sizlerle birlikte değerlendireceğiz. Masalarda moderatör olarak görevlendirdiğimiz araştırma görevlilerimiz bulunmakta. Şura müddetince yapılacak anket değerlendirmelerinin dışında araştırma stratejisine yönelik görüş ve tekliflerinizi iletebilirsiniz. Bu özel toplantıda yapılan anketler ve sizlerden aldığımız görüş ve tekliflerle Ege Üniversitesi Ar-Ge Strateji Dokümanını oluşturacağız” diye konuştu.

“12. Kalkınma Planı maksatlarına odaklanarak çalışacağız”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ortaya koyduğu Ulusal Teknoloji Atılımı Vizyonu ve Türkiye Yüzyılı ideali ile 12. Kalkınma Planı amaçlarına odaklanarak çalışacaklarını söz eden Rektör Prof. Dr. Budak, “Cumhuriyetin ikinci asrını Türk bilim yüzyılı yapmak için durmadan duraksamadan, yeni muvaffakiyet kıssaları yazarak Ar-ge’de başkan, milletlerarası yükseköğretim topluluğunda tanınır, güçlü akademik takımıyla vilayetine, bölgesine ve ülkesine yaptığı bilimsel çalışmalarla katkı sağlayan, milletlerarası arenada marka üniversite olma yolunda emin adımlarla ilerleyeceğiz. Başarılı ve verimli bir Şura olmasını diliyorum. Katılımınız için hepinize başka ayrı teşekkür ediyorum. Bundan 6 yıl evvel düzenlediğimiz şurada  ‘Haydi Ege Üniversitesi, Yine Ege Üniversitesi’ demiştik. Artık de diyorum ki ‘Birlikte Başardık, Yeniden Başaracağız’” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Bu proje ile 'özel eğitim yönetimi' alanında Türkiye için yetiştirim model önerisi geliştirilecek

Şura sonucunda oluşturulacak “Strateji Belgesi” ile Ege Üniversitesinin ileriye yönelik maksatları ve stratejileri belirlenerek İzmir’e, Ege Bölgesi’ne ve Türkiye’ye yapacağı katkıların yol haritası saptanacak. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.