DOLAR 32,2180 -0.07%
EURO 35,0820 -0.18%
ALTIN 2.427,41-0,07
BITCOIN 0%
İstanbul
17°

HAFİF YAĞMUR

SABAHA KALAN SÜRE

Oyunlar çocukların en doğal hakkı! Oyunlar, çocukların sağlıklı gelişimi için temel bir araç!
  • Haberler34
  • Gündem
  • 3.Sayfa
  • Oyunlar çocukların en doğal hakkı! Oyunlar, çocukların sağlıklı gelişimi için temel bir araç!

Oyunlar çocukların en doğal hakkı! Oyunlar, çocukların sağlıklı gelişimi için temel bir araç!

ABONE OL
23 Nisan 2024 12:18
Oyunlar çocukların en doğal hakkı! Oyunlar, çocukların sağlıklı gelişimi için temel bir araç!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Oyunun çocukların gelişimleri ve öğrenmeleri için temel bir araç olduğunu kaydeden uzmanlar, oyunların, çocukların fizikî, duygusal, toplumsal ve bilişsel maharetlerini geliştirmelerine imkan tanıdığını da söylüyor.

Fiziksel oyunların çocukların motor maharetlerini geliştirebildiğini lisana getiren Uzman Klinik Psikolog S. Aybeniz Yıldırım, “Obezite riskini azaltabilir ve genel sıhhatlerini destekleyebilir. Ebeveynlerin çocuklarına fizikî olarak etkin olmaları için fırsatlar sağlamaları değerlidir.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi NP Etiler Tıp Merkezi Uzman Klinik Psikolog S. Aybeniz Yıldırım, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı hasebiyle çocuklar için oyunun kıymetini kıymetlendirdi.

Gelişimlerinin pek çok tarafı oyun aracılığıyla şekillenir

Uzman Klinik Psikolog S. Aybeniz Yıldırım, oyunların, çocukların dünyasında hayati bir rol oynadığını tabir ederek, “Oyun çocukların gelişimleri ve öğrenmeleri için temel bir araç olarak kabul edilir. Oyun, çocukların fizikî, duygusal, toplumsal ve bilişsel maharetlerini geliştirmelerine imkan tanır. Onlar için bir oyun, daha derin bir mana taşır zira gelişimlerinin pek çok istikameti, oyun aracılığıyla şekillenir. Çocuklar, oyunlar vasıtasıyla kendi dünyalarını keşfederler ve kendilerini söz etmenin birinci yollarını bulurlar.” dedi.

Oyun, çocukların hayatlarında temel bir parça

Çocuklar için oyunun, dünyayı keşfetme ve deneyimleme yolu olduğunu lisana getiren Uzman Klinik Psikolog S. Aybeniz Yıldırım, “Oyun, çocukların hayal gücünü kullanmalarına, toplumsal hünerlerini geliştirmelerine ve duygusal olarak söz etmelerine imkan tanır. Ayrıyeten, oyun çocukların gerilimi azaltmasına ve özgüvenlerini arttırmasına da yardımcı olabilir. Oyunun, çocukların omurlarındaki temel bir kesim olduğu unutulmamalı.” diye konuştu. 

Okul öncesi periyotta, çocuklar çoklukla ferdi oyunları tercih ediyor

Oyunların, çocukların yaş ve gelişim seviyelerine nazaran farklılık gösterdiğine de dikkat çeken Uzman Klinik Psikolog S. Aybeniz Yıldırım, “Okul öncesi periyotta, çocuklar ekseriyetle kişisel oyunları tercih ederler. Bu devirde, çocuklar çoklukla yapboz yapma, boyama ve hamur oyunları üzere aktivitelerle meşgul olurlar. Okul çağındaki çocuklar ise ekseriyetle arkadaşlarıyla birlikte oynadıkları oyunlara ilgi gösterirler. Bu periyotta, toplumsal münasebetleri güçlendiren oyunlar ve strateji oyunları daha yaygındır.” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Cerrahi Şansı Olmayan Karaciğer Tümörlerinde Radyoembolizasyon Yaşam Beklentisini Yükseltiyor

Oyuncaklar hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını destekliyor

Oyuncak konusuna da değinen de oyuncakların çocukların farklı marifetler geliştirmelerine yardımcı olabileceğini anlatan Uzman Klinik Psikolog S. Aybeniz Yıldırım, “Örneğin, yapbozlar çocukların el-göz uyumunu ve sorun çözme, bloklar ise çocukların inşa etme ve tasarım maharetlerini geliştirebilir. Ayrıyeten, oyuncaklar çocukların hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını da destekleyebilir.” biçiminde konuştu.  

Ebeveynlerin çocukların dijital oyun kullanımını sınırlamaları ve dengelemeleri önemli

Dijital oyunların ise günümüzde çocukların oyun tecrübelerinde değerli bir yer tuttuğunu da kaydeden Uzman Klinik Psikolog S. Aybeniz Yıldırım, “Ancak, dengeli bir formda kullanılmadığında olumsuz tesirlere yol açabilirler. Çocukların fizikî aktivitelerini azaltabilir, uyku nizamlarını bozabilir ve toplumsal münasebetlerini olumsuz etkileyebilirler. Bu nedenle, ebeveynlerin çocukların dijital oyun kullanımını sınırlamaları ve dengelemeleri değerli.” dedi.

Fiziksel oyunlar çocukların motor maharetlerini geliştirebiliyor

Fiziksel oyunların, çocukların sağlıklı bir formda büyümeleri ve gelişmeleri için değerine vurgu yapan Uzman Klinik Psikolog S. Aybeniz Yıldırım, “Ayrıca, fiziksel oyunlar çocukların motor marifetlerini geliştirebilir, obezite riskini azaltabilir ve genel sıhhatlerini destekleyebilir. Ebeveynlerin çocuklarına fizikî olarak etkin olmaları için fırsatlar sağlamaları değerlidir. Oyun, çocukların ömürlerinde değerli bir yer fiyat ve onların sağlıklı bir halde büyümelerine ve gelişmelerine yardımcı olur. Ebeveynlerin, çocukların oyun tecrübelerini desteklemesi ve yönlendirmesi kıymetlidir. İstikrarlı bir biçimde kullanıldığında, oyun çocukların memnunluğunu ve sıhhatini artırabilir.” biçiminde kelamlarını tamamladı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.