DOLAR 32,2680 0.2%
EURO 35,0108 0.02%
ALTIN 2.426,800,10
BITCOIN 22022660.8748%
İstanbul
23°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Mesleki eğitim Türk moda endüstrisinin baştacı

Mesleki eğitim Türk moda endüstrisinin baştacı

ABONE OL
22 Mayıs 2024 10:48
Mesleki eğitim Türk moda endüstrisinin baştacı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği İdare Heyeti Lideri Burak Sertbaş, Türkiye’nin mesleksel eğitim ile ilgili bugüne kadar başarılı bir grafik ortaya koyamadığını, sanayi kollarının istihdam edecek nitelikli işçi bulmakta zorlandıklarını, öte yandan da Türkiye’de işsizliğin TÜİK bilgilerine nazaran yüzde 8,7 olduğunu, genç nüfusta ise bu işsizlik oranının yüzde 15,6’ya ulaştığının altını çizdi.

15-18 yaş aralığındaki gençlere mesleksel eğitim vermeye odaklanmalıyız

“Mesleki Eğitim, sürdürülebilirlik, inovasyon, AR-GE, Tasarım, dijitalleşme, e-ticaret, e-ihracat başlıkları Türkiye’nin öncelikli çalışma başlıkları olmalı” tespitinde bulunan EHKİB Başkanı Sertbaş, “Mesleki eğitim üretimde toplam kalitenin ve verimliliğin artması için kritik kıymete sahip. Bu gayeyle, Ege Giysi Sanayicileri Derneği iş birliği ile 2022 yılından beri Mesleğim Geleceğim Projesi’ni sürdürüyoruz. Proje kapsamında İzmir’de 10 Meslek Lisesi seçilmiş, her bir lise 5 EHKİB üyesi firma ile eşleştirildi. Seçilen meslek liselerinin “moda tasarım” ve tekstil” kısımlarına istekli üye firmalarca kumaş, gereç, makinalar için bakım-onarım takviyesi veriliyor. Bu kısımları seçen öğrenciler ilgili firmaların fabrikalarına seyahatler düzenleyerek üretim sürecini birebir görmelerini sağlıyoruz. Gayemiz, gençleri Türk moda sanayisinde uzun soluklu istihdam edilmeleri. Mesleksel eğitimde 15-18 yaş aralığındaki gençlere odaklanmalıyız” formunda konuştu.

Tercihim Dokuma Mühendisliği Burs Projesi’nde 319 genç burslu okuyor 

Türk moda sanayisinin katma bedelli üretim için nitelikli dokuma mühendisleri istihdamına da muhtaçlık duyduğuna dikkati çeken Sertbaş, bu gayeyle 2019 yılında “Teksil Mühendisliği Algısının Yükseltilmesi Projesi”ni hayata geçirdiklerini söz etti.

“Tercihim Dokuma Mühendisliği Burs Projesi’ye dokuma mühendisliğinin üzerinde tozu kaldırdık” diyen Sertbaş, şunları söyledi; “Bu proje ile Türkiye genelinde birinci 20.000’den- 80.000’e giren öğrencilerden, Dokumacılık Mühendisliği tercih eden öğrencilere taban fiyat fiyatına varan oranlarda burslar veriyoruz. Bu projeyle birlikte Dokumacılık Mühendisliği fakültelerinde yüzde 40 olan doluluk oranları yüzde 90’lara çıktı ve dokumacılık mühendisliğinin taban puanları yükseldi. Proje kapsamında toplam 319 öğrenci burs alıyor. Tercihim Dokumacılık Mühendisliği Burs Projesi’nin meyvelerini kesimimiz uzun yıllar yiyecek, bugün global iktisattaki daralma ve yükselen maliyet artışları nedeniyle ihracat sayılarımızın mevcut düzeylerinde tutunmasında zorlansakta, endüstride çarklar daha süratli dönmeye başladığında ihracat sayılarımız süratli bir formda artışa geçecek. Türk moda sanayisi, istihdam ve ihracatın lokomotifi olmaya devam edecek. Zira biz gerek sürdürülebilirlik gerekse insan kaynağı noktasında konut ödevimizi eksiksiz yerine getiriyoruz.”

İlginizi Çekebilir;  Ege Üniversitesi yeşil alan miktarını artırmayı sürdürüyor

Tasarıma ve tasarımcıya 20 yıldır yatırım yapıyoruz

Türk moda sanayisinin müşterilerin koleksiyonlarını üretip ihraç eden bir profilden, kendi koleksiyonlarını tasarlayan, tasarım ihraç eden bir pozisyona yükseldiği bilgisini de veren EHKİB Başkanı Burak Sertbaş, “Türk moda sanayisinin dizayncı gereksinimini karşılamak için yaklaşık 20 yıldır EİB Moda Tasarım Yarışı düzenliyoruz. Bu yarış sayesinde Türk moda sanayisine yüzlerce dizayncı kazandırdık. Bu isimlerin kimileri dünyanın en değerli moda haftalarında defileler düzenliyorlar. Türkiye’nin kg başı ortalama ihraç fiyatı 1,4 dolar düzeylerindeyken, Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin ortalama ihraç fiyatı 17-18 dolar düzeylerinde. Gayemiz ortalama ihraç fiyatımızı tasarım gücüyle daha da artırmak. Dizayna yatırım yapmaya devam edeceğiz” diyerek kelamlarını noktaladı.

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği; İzmir’de Dokuz Eylül Üniversitesi Dokuma Mühendisliği Kısmı, Ege Üniversitesi Dokuma Mühendisliği Kısmı, Emel Akın Meslek Yüksek Okulu, Ege Üniversitesi Moda Tasarım Yüksek Okulu akademisyenlerince düzenlenen; ““Temel Dokumacılık Bilgilendirme Programı”, “Bilgisayar Dayanaklı Kalıp Eğitimi”,  “Bant Dengeleme ve Bant Verimliliği Eğitim Programı”, “Elde ve Bilgisayarda Kalıp Hazırlama Eğitim Programı” ve “Modelist Yardımcılığı Eğitimi” başlıklı ve her biri 3 ay süren mesleksel eğitim projelerine de dayanak veriyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.