DOLAR 32,5875 0.33%
EURO 34,7875 -0.16%
ALTIN 2.520,461,47
BITCOIN 1965752-1.64497%
İstanbul
13°

HAFİF YAĞMUR

13:08

ÖĞLEYE KALAN SÜRE

Kulak Çınlamasının 10 Önemli Nedeni

Kulak Çınlamasının 10 Önemli Nedeni

ABONE OL
16 Nisan 2024 14:39
Kulak Çınlamasının 10 Önemli Nedeni
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gerçekte olmayan zil sesi, hışırtı ve uğultu üzere seslerin duyulması ‘kulakta çınlama’ ya da tıp dünyasındaki ismiyle ‘tinnitus’ olarak tanımlanıyor.  

Çok fazla gürültülü ortamda bulunmanın yanı sıra cep telefonuyla fazla konuşmak, kulaklık ile yüksek volümlü müzik dinlemek, etraftaki ses kirliliğinin artışı ve geçirilmiş Covid-19 enfeksiyonu üzere etkenler nedeniyle kulakta çınlama sıkıntısının son yıllarda giderek yaygınlaştığı belirtiliyor. O denli ki günümüzde her 15 bireyden biri, hayatının bir devrinde kulak çınlaması problemi yaşıyor. 

Acıbadem Fulya Hastanesi Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Dilaver Özturan, yaşam kalitesini düşürebilecek şiddete ulaşabilen kulak çınlamasının çoklukla dış kulak yolundaki kir üzere  basit ve kolay kolay müdahale edilebilen nedenlerden kaynaklansa da bazen önemli bir hastalığa da işaret edebileceğini belirterek, “Dolayısıyla kulak çınlamasında erken teşhis ve tedavi son derece kıymetlidir. Çınlamaya yol açan etkenin erken periyotta tespit edilmesi tedaviye yanıtı kolaylaştırır. Geç kalındığında ise örneğin çınlama kulak tansiyonu üzere hastalığa bağlı gelişmişse işitme kaybı gelişebilir. Çınlamada tedavi sebebine yönelik yapılmaktadır. Nedeni tespit ve tedavi edildiğinde çınlama birçok vakit sorun olmaktan çıkmaktadır” diyor. Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Dilaver Özturan, kulak çınlamasına yol açan etkenleri anlattı; değerli teklifler ve ikazlarda bulundu. 

Akustik travma

Ani ve şiddetli şiddetli ses dalgalarına maruz kalma sonucu gelişen akustik travma, işitme kaybının yanı sıra kulakta çınlamaya da sebep olabiliyor. Çoklukla çok yüksek sese maruz kalan müzisyenlerde, gürültülü ortamda çalışan şahıslarda ve avcılarda oluşan akustik travma tedavi edilmezse işitme kaybı kalıcı hale gelebiliyor. 

Meniere hastalığı

Meniere iç kulaktaki keselerde basınç artışından ötürü ortaya çıkan bir hastalık. İşitme kaybı, çınlama ve baş dönmesi, ataklar halinde gelişen bu hastalığın en bariz işaretlerini oluşturuyor. Pek çok tedavi seçeneğinin olduğu meniere hastalığında gerilim denetimi  ve diyet ehemmiyet taşıyor. 

İlginizi Çekebilir;  Kalp Kapağı Hastalıklarına Dikkat

Kulak zarında oluşan delik

Dış kulak yolunda oluşan kir ya da kulaktaki saç üzere yabancı hususlar de kulak çınlamasına yol açabilen etkenlerden. Bunların yanı sıra kulak zarında oluşan delik nedeniyle de çınlama sorunu gelişebiliyor.  

Orta kulak yolu enfeksiyonları

Genellikle üst teneffüs yolu enfeksiyonuna bağlı olarak gelişen orta kulak yolu  enfeksiyonları, işitme kayıplarının yanı sıra sıklıkla kulakta uğultu usulünde gelişen çınlama da yapıyor. Bunun nedeni ise enfeksiyonların kulak yolunu tıkayabilecek şişlik yahut sıvı içermeleri.  Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Dilaver Özturanorta kulak enfeksiyonlarında nedene yönelik tedavi uygulandığını ve birçok vakit yüz güldüren sonuçlar alındığını söylüyor. 

İç kulak kireçlenmesi

Halk ortasında ‘kulak kireçlenmesi’ olarak da bilinen otoskleroz, orta kulaktaki kemikçiklerin kireçlenmesi sebebiyle gelişiyor. Daha çok işitme kaybı ve çınlama belirtileri ile kendini muhakkak eden otoskleroz, bayanlarda ve genetik yatkınlığı olan şahıslarda daha yaygın görülüyor.  Prof. Dr. Dilaver Özturan, kadınlarda hamilelik devrinde işitme kaybının arttığı otoskleroz hastalığına ameliyat ile kesin tahlil sağlanabildiğini belirtiyor.

Kulak sonunun âlâ huylu tümörü

Kulak sonunun güzel huylu tümörü olan akustik nörinomlarda, işitme hududunun kulak kanalında sıkışmasına bağlı olarak, işitme kaybının yanı sıra çınlama sorunu da oluşabiliyor.  Prof. Dr. Dilaver Özturan, “Genellikle yerleştikleri bölgede tek taraflı işitme kaybı ve çınlamaya yol açan bu âlâ huylu tümörler ameliyat ile tedavi ediliyor ve çoğunlukla ek bir tedaviye gereksinim duyulmuyor” diyor. 

Bazı hastalıklar

Kan damarlarını direkt etkileyen yüksek tansiyon, denetimsiz diyabet ve yüksek kolesterol de çınlama sebepleri ortasında yer alıyor. Bu hastalıkların tedavi edilmesi çınlama probleminin ortadan kalkmasını çoğunlukla sağlayabiliyor. Anemi ve demir eksikliğinin yanı sıra B12 vitamini ile D vitamini eksikliği de kulakta çınlama yapabiliyor. 

İlginizi Çekebilir;  QNB Finansbank, Çiftçiler İçin Gediz Elektrik ve Aydem ile İş Birliği Yaptı

Kullanılan ilaçlar 

Hastalıkların tedavisinde başvurulan çeşitli ilaçlar da kulakta çınlama nedeni olabiliyor.  Örneğin birtakım antibiyotiklerin, idrar sökücü yahut kan sulandırıcı ilaçların kullanımıyla birlikte kulaklarda çınlama sorunu gelişebiliyor. 

Ağır metal zehirlenmeleri 

Beslenme ya da teneffüs yoluyla oluşan bu toksik tablo istikrar bozukluğu, işitme sorunu, bulantı ve kusmayla ortaya çıkabiliyor. Ağır metal zehirlenmeleri bu yakınmaların yanı sıra kulak çınlamasını da tetikliyor. 

Beyin tümörleri

Beyin tümörlerinde baş ağrısı, kusma, çift görme ve istikrar bozukluğu belirtileri ön planda oluyor. Lakin çok ender de olsa bu tümörler kulakta çınlamayla da kendini muhakkak edebiliyor. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.