DOLAR 32,1325 -0.05%
EURO 35,0575 -0.19%
ALTIN 2.428,62-0,02
BITCOIN 22260450.72529%
İstanbul
17°

HAFİF YAĞMUR

SABAHA KALAN SÜRE

Egeli bilim ekibinden çocuklarda sık görülen enfeksiyonların erken teşhis ve tedavisine yönelik proje
  • Haberler34
  • Gündem
  • 3.Sayfa
  • Egeli bilim ekibinden çocuklarda sık görülen enfeksiyonların erken teşhis ve tedavisine yönelik proje

Egeli bilim ekibinden çocuklarda sık görülen enfeksiyonların erken teşhis ve tedavisine yönelik proje

ABONE OL
24 Nisan 2024 14:24
Egeli bilim ekibinden çocuklarda sık görülen enfeksiyonların erken teşhis ve tedavisine yönelik proje
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Anabilim Kısmı Öğretim Üyesi Çocuk Acil Bilim Kolu Lideri Prof. Dr. Eylem Ulaş Saz’ın yürütücülüğünü yaptığı “Sistemik Enfeksiyon Kuşkusu Olan Bir Yaş Altı Çocuklarda Tükürük Prokalsitonin (PCT) Seviyelerinin Kullanımı ve Serum PCT Seviyeleri İle Karşılaştırılması” başlıklı proje TÜBİTAK  tarafından desteklenmeye uygun bulundu. 

Proje grubunu makamında ağırlayan Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, yaptıkları nitelikli çalışmalarından ötürü tebrik etti. Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Üniversitemiz bilim insanları,  ülkemiz başta olmak üzere tüm insanlığın muhtaçlıkları doğrultusunda araştırma alanlarını ağırlaştırarak, ulusal ve memleketler arası iş birlikli ve  disiplinlerarası  değerli projeler hazırlamaya devam ediyorlar. Referans gösterilen araştırma üniversitemiz ekosistemi bünyesinde çocuklarda sık görülen enfeksiyonların erken teşhisi ve tedavisine yönelik nitelikli bilimsel çalışma yürüten grubumuzu yürekten tebrik ediyorum” dedi.

Projenin içeriği ile ilgili bilgi veren Prof. Dr. Eylem Ulaş Saz, “Bakteriyel enfeksiyonlar, bilhassa 1 yaş altı çocuklarda önemli morbidite ve mortaliteye yol açabilir. Bu nedenle, enfeksiyonun erken teşhisi ve tedavisi hayati kıymet taşır. Klâsik biyokimyasal belirteçler ve klinik bulgular, erken teşhiste sonluluklar gösterebilir. Bu çalışmanın emeli, tükürükteki Prokalsitonin (PCT) seviyelerinin, 1 yaş altı çocuklarda bakteriyel enfeksiyon kuşkusu durumunda kullanımını ve serum PCT seviyeleri ile karşılaştırılmasını incelemektir. Prokalsitonin, bakteriyel enfeksiyonlara spesifik bir belirteç olup, bedende enfeksiyon varlığında artış gösterir. Çalışma, serum ve tükürük örneklerindeki PCT seviyelerini ölçen prospektif bir tahlil olacaktır. Araştırmadaki hipotezimizi, tükürük PCT seviyelerinin, bakteriyel enfeksiyonun erken teşhisinde kullanılabileceği ve serum PCT seviyeleri ile yüksek oranda korelasyon göstereceği üzerine kurduk. Bunun sağlanması durumunda  bilhassa invaziv olmayan bir formül olarak, tükürük PCT seviyeleri, bakteriyel enfeksiyonların erken teşhisinde birinci basamak test olarak potansiyel bir araç olabilecektir. Bu yaklaşım, bilhassa küçük bebeklerde kan alma sürecinin zorlukları göz önünde bulundurulduğunda, hastane kaynaklarının gereksiz kullanımını azaltacağı, ileri test (kan kültürü, BOS kültürü, Akciğer grafisi) taleplerini engelleyebileceği, uygunsuz antibiyotik kullanımını düşüreceği ve acil servislerden süratli taburculuk üzerine kıymetli bir avantaj sağlayacağını düşünüyoruz ” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir;  Gençlerde artan kalp hastalıkları aşıdan mı yoksa yaşam tarzından mı?

Yürütücülüğünü Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Anabilim Kolu Öğretim Üyesi Çocuk Acil Bilim Kolu Lideri Prof. Dr. Eylem Ulaş Saz’ın yaptığı projede, Doç. Dr. Ali Yurtseven, Doç. Dr. Caner Turan, Dr. Sercan Çınarlı, Doç. Dr. Elif Azarsız, Doç. Dr. Timur Köse araştırmacı olarak yer alıyor. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.