DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BITCOIN 21616140.00603%
İstanbul
26°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Ege Üniversitesi 69’uncu kuruluş yıl dönümünü kutladı

Ege Üniversitesi 69’uncu kuruluş yıl dönümünü kutladı

ABONE OL
17 Mayıs 2024 15:33
Ege Üniversitesi 69’uncu kuruluş yıl dönümünü kutladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çelenk sunma merasiminde kısa bir konuşma gerçekleştiren Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “1955 yılında ülkemizin dördüncü büyük üniversitesi olarak temelleri atılan Üniversitemiz, tarihine yeni muvaffakiyet kıssaları kazandırdığı bir yılı daha geride bırakıyor. Dünyanın her köşesinde başarılarıyla gurur duyduğumuz mezunlarımız; bilime tam bir adanmışlıkla katkı sağlayan akademisyenlerimiz; üniversitemizi daha ileri taşıma çabasıyla çalışan idari takımımız ve geleceğe umutla bakan öğrencilerimizle başarı basamaklarını süratle tırmanıyoruz. Kuruluşumuzdan bu yana üniversitemizin gelişimine emek veren ve uğraşlarıyla başarılarımıza katkı sağlayan tüm mensuplarımıza şahsım ve Ege Üniversitesi ismine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Rektörlük bahçesindeki çelenk sunumunun akabinde Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBE Kültür Merkezinde “Ege Üniversitesi 69. Kuruluş Yıl Dönümü ve Akademik Yükselme Töreni” gerçekleştirildi. Merasime, Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, üniversite üst idaresi, senato üyeleri, akademik-idari işçi ile öğrenciler katıldı.

“Önemli başarılara daima birlikte imza attık”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının akabinde kelam alan Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Köklü geçmişiyle üniversitemiz, gerek ulusal gerekse memleketler arası arenada saygın bir pozisyona sahip, öncü bir üniversitedir. Mezun olduğum bu güzide Üniversitenin Rektörü olarak üniversitemize kazandırdığımız bu saygın pozisyondan ötürü büyük bir kıvanç ve gurur duyuyorum” dedi.

Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Bizler misyona geldiğimiz birinci günden bu yana tarihi sayısız başarılarla dolu saygın üniversitemizi, ülkemizin ve dünyanın en değerli bilim üreten markası haline getirmek için gece gündüz demeden çalıştık. Ege Üniversitesinin esaslı tarihine yakışır bir gelecek inşa etmek için üstün uğraş sarf ettik ve tüm gücümüzle ve inancımızla çalışmaya devam ediyoruz. Biliyoruz ki bilimsel ilerlemenin merkezi olan üniversitelerin muvaffakiyetlerini geleceğe taşıması, çağın değişen dinamiklerine ahenk sağlanması ile mümkündür. Bizler de bu şuurla hareket ediyor, Üniversitemizin gelişimine katkı sunmak için tüm imkânlarımızı seferber ediyoruz.  Bizler, üniversitemizi, yükseköğretim topluluğunda layık olduğu noktaya taşımak için büyük bir değişim dönüşüm hareketi başlattık ve değerli başarılara daima birlikte imza attık. Bugün gururla belirtmeliyim ki; Cumhuriyetin ikinci asrında Ege Üniversitesi, Araştırma Üniversitesi unvanına sahip, Türkiye’nin birinci Kurumsal Tam Akreditasyon Dokümanını almış, Öğrenci Memnuniyetinde A Plus olmuş, Ulusal Yenilik Mükafatına sahip Türk yükseköğretim sistemimize örnek olan bir üniversite haline gelmiştir. Ayrıyeten Üniversitemiz, milletlerarasılaşma maksatları doğrultusunda kardeş ülke Azerbaycan ile Cumhuriyet tarihinde bir birinci olan çift diploma projesini hayata geçirerek tarihe kıymetli bir not düşmüştür. Bunun yanında Özbekistan’daki Üniversiteler ile yapılan muahedeler ile hem öğrenci değişim programları ve hem de akademik işçi değişim programı bir o kadar başarılı bir halde işlemektedir. Akreditasyon ve milletlerarasılaşma vizyonumuzda gösterdiğimiz başarılı çalışmalarımız sonucunda YÖK Liderimiz Prof. Dr. Erol Özvar’ın başkanlığında yürütülen Türk Üniversiteler Birliğinin yine yapılandırılması ile ilgili Türk Dünyası Yükseköğretim Kalite Ajansının Kurulmasına yönelik çalışma kümesinin üniversiteler ismine rektör olarak başkanlığına seçildim.  Mayıs ve Haziran ayında YÖK Liderimizin başkanlığında Bakü ve Şuşa’da yapacağımız toplantılarda Türk Dünyası Kalite Ajansının Kurulmasına yönelik çalışmalarda bulunacağız” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir;  Eczane Teknisyenleri KOMEK'te Aldıkları Eğitim Sayesinde İşitme Engellilerle Daha Rahat İletişim Kuruyor

“Ortak akılla hareket edip tek yürek olduk”

Ege Üniversitesinin dijitalleşme amacı doğrultusunda hayata geçirdiği uygulamalar sonucunda ‘Dijital İnovasyon İş Birliği Platformu’nun kurucu 8 üyesinden birisi olarak yer aldığını vurgulayan Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Bununla birlikte Türkiye’nin dört siber güvenlik yüksekokulundan birisi üniversitemiz bünyesinde kuruldu. YÖK’ün Yapay zekâ, dijitalleşme ve büyük data kapsamında yaptığı çalışmalar sonucunda üniversitemizde ‘Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi’ kuruldu. Fakülte bünyesinde ise ‘Yapay Zekâ ve Makine Öğrenmesi’ lisans programı açılacak. Ayrıyeten, Otonom Sistemler Teknikerliği, Oyun Geliştirme ve Programlama ile Önyüz Yazılım Geliştirme ön lisans programlarımız da üniversitemizde faaliyete geçecek. Alanında birinci ve tek olan Türkiye’nin en büyük prototipleme merkezi olan Ege Derin Teknoloji Fabrikasının açılışını gerçekleştirdik. Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Başkanlığı datalarına nazaran Cumhuriyetin 100. Yılında üniversitemizde gerçekleştirdiğimiz 300’den fazla aktiflikle tüm kamu kurumları ortasında en çok aktiflik gerçekleştiren üçüncü kamu kurumu, en çok aktiflik gerçekleştiren üniversite olduk.  Bu muvaffakiyetler elbette ki tesadüf değil, ortak akılla belirlenmiş gayeler doğrultusunda tek yürek olan Ege Üniversitesi ailesinin ağır mesaisinin karşılığıdır.  Bugün üniversitemizin 69’uncu kuruluş yıldönümünü, son iki yılda yeni akademik takımlarına atanan öğretim üyelerimizle birlikte kutluyoruz” dedi.

“Amacımız üniversitemizin gücüne güç katmak”

Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Çatısı altında vazife yaptığımız esaslı üniversitemizi ulusal ve milletlerarası arenada hak ettiği noktaya taşıma maksadıyla attığımız tüm adımlar, sizlerle daha da güçlenmektedir. Gayelerimiz doğrultusunda gösterdiğiniz yüksek motivasyon ve kararlılık için senato üyelerimiz ve akademisyenlerimizin her birine farklı başka teşekkür ediyorum. Sonuncu emelimiz Ege Üniversitesi markasının gücüne güç katmaktır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ortaya koydukları Ulusal Teknoloji Atılımı Vizyonu ve Türkiye Yüzyılı mefkuresi ile 12’nci Kalkınma Planı maksatlarına odaklanarak; Cumhuriyetin ikinci asrını Türk bilim yüzyılı yapmak için durmadan duraksamadan, yeni muvaffakiyet kıssaları yazarak Ar-ge’de önder, milletlerarası yükseköğretim topluluğunda tanınır güçlü akademik takımıyla; vilayetine, bölgesine ve ülkesine yaptığı bilimsel çalışmalarla katkı sağlayan, milletlerarası arenada marka üniversite olma yolunda emin adımlarla ilerleyeceğiz. Üniversitemizin bulunduğu noktaya gelmesinde emeği olan bütün mensuplarımıza minnet ve şükranlarımı sunuyorum. Ebediyete uğurladığımız tüm hocalarımızı rahmet, minnet ve hürmetle anıyorum. Başarılarımızın artarak devam edeceğine duyduğum inançla, üniversitemizin 69’uncu kuruluş yıl dönümünü kutluyor, kurulduğu birinci andan itibaren üniversitemizin gelişimine katkı sunan emektarlarımıza; bugün yeniden birebir heyecan ve adanmışlıkla çalışan tüm mensuplarımıza şahsım ve Ege Üniversitesi ismine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir;  Birol Güven, "Yapay zekâ, bütün yaşamımızı, sizin de mesleğinizi belirleyecek"

Başarılı akademisyenlere yükselme dokümanları verildi

 Ege Üniversitesi Medya Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından hazırlanan “69. Kuruluş Yıl Dönümü” sinemasının izlenmesinin akabinde, EÜ Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı küçük konseri icra edildi. Konserde Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Haydar Haydar” ve “Vardar Ovası” türkülerine sahnede eşlik etti. Akabinde, akademik yükselme kaydeden akademisyenlere Rektör Prof. Dr. Necdet Budak tarafından dokümanları takdim edildi.  Aktiflik, pasta kesiti ve toplu fotoğraf çekiminin akabinde sona erdi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.