DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BITCOIN 21658820.05131%
İstanbul
26°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

EEG, epilepsi ve uyku bozukluklarının teşhisinde kritik rol oynuyor!

EEG, epilepsi ve uyku bozukluklarının teşhisinde kritik rol oynuyor!

ABONE OL
20 Mayıs 2024 14:15
EEG, epilepsi ve uyku bozukluklarının teşhisinde kritik rol oynuyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

EEG’nin, epilepsi üzere nörolojik bozuklukların teşhisi ve idaresi için değerli bir araç olduğunu belirten Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Celal Şalçini, “EEG, uyku sırasında beyin aktivitesindeki değişiklikler, uyku bozukluklarını tanımlamak ve pahalandırmak için kullanılabiliyor. Uyku apnesi, uyurgezerlik ve narkolepsi (gün içinde önlenemez uyku atakları) üzere durumlar, EEG ile incelenebiliyor.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Celal Şalçini, beyin aktivitesini ölçmek için kullanılan bir tıbbi teşhis formülü olan EEG (Elektroensefalografi) hakkında bilgi verdi.

Beyindeki elektriksel aktiviteyi ölçmek için kullanılıyor

Elektroensefalografinin (EEG), beyin aktivitesini ölçmek için kullanılan bir tıbbi teşhis prosedürü olduğunu lisana getiren Dr. Celal Şalçini, “EEG, beyindeki elektriksel aktiviteyi kaydetmek için kullanılan girişimsel olmayan bir yoldur. Beyin hücreleri yahut nöronlar, irtibat kurmak için küçük elektriksel sinyaller üretir. Bu sinyaller, EEG aygıtı tarafından ölçülür ve kaydedilir. EEG aygıtı, bir dizi elektrot kullanır. Bu elektrotlar, kişinin baş derisi üzerine yerleştirilir ve beyindeki elektriksel aktiviteyi ölçmek için kullanılıyor. Elektrotlar çoklukla baş derisi üzerine yerleştirilen bir kep yahut tek tek yapıştırılan elektrotlar halinde düzenlenir.” dedi.

Kaydedilen bilgiler bilgisayarlar tarafından işleniyor

EEG aygıtının uzanarak yahut oturarak, gözler kapalı ya da açık tutularak, bir dizi yönerge verilerek beyindeki elektriksel aktiviteyi kaydettiğini lisana getiren Dr. Celal Şalçini, “Kaydedilen veriler daha sonra bilgisayarlar tarafından işleniyor ve beyin dalgaları olarak isimlendirilen grafiksel bir temsil oluşturuluyor. Beyin dalgaları, farklı frekanslarda ve desenlerde olabilir. Örneğin, uyanıklık durumu, derin uyku yahut düş sırasında beyin dalgaları farklılık gösterebilir. EEG sonuçları, nörolojik bozuklukları teşhis etmek, epilepsi nöbetlerini kıymetlendirmek, uyku bozukluklarını incelemek ve beyin aktivitesi ile ilgili öteki durumları araştırmak için kullanılabiliyor. EEG’nin kolay uygulanması ve izafî olarak düşük maliyeti, onu beyin aktivitesini incelemek için yaygın olarak kullanılan bir araç haline getiriyor.” diye bilgi verdi.

İlginizi Çekebilir;  Sabahları yorgun kalkıyorsanız dikkat! Uyku apnesi erken yaşta kalp krizine neden oluyor!

EEG, bir dizi durumda kullanılabiliyor

EEG’nin temel gayesinin, beyin aktivitesini ölçmek ve pahalandırmak olduğunu vurgulayan Dr. Celal Şalçini, “Beyin aktivitesini inceleyerek, farklı beyin durumlarını, bilhassa de elektriksel aktivite paternlerindeki değişiklikleri belirlemek mümkün. EEG, bir dizi durumda kullanılabilir ve birçok farklı emel için yararlıdır.” dedi. 

Uyurgezerlik EEG ile incelenebiliyor

EEG’nin, epilepsi üzere nörolojik bozuklukların teşhisi ve idaresi için kıymetli bir araç olduğunu belirten Dr. Celal Şalçini, şöyle devam etti: 

 “Epilepsi nöbetleri sırasında beyin aktivitesinde tipik değişiklikler olabilir ve EEG bu değişiklikleri kaydedebilir. Ayrıyeten öbür nörolojik bozuklukların teşhisi ve idaresinde de kullanılabilir. EEG, uyku sırasında beyin aktivitesindeki değişiklikler, uyku bozukluklarını tanımlamak ve pahalandırmak için kullanılabiliyor. Uyku apnesi, uyurgezerlik ve narkolepsi (gün içinde önlenemez uyku atakları) üzere durumlar, EEG ile incelenebiliyor. EEG, şuur değişikliklerini kıymetlendirmek için kullanılabiliyor. Örneğin, koma yahut şuur kaybı durumlarında, beyin aktivitesindeki değişiklikler EEG ile incelenebiliyor. EEG ayrıyeten, nöropsikiyatrik bozuklukların, bilhassa de epilepsiye benzeyen nöbetlerin altında yatan nörolojik aktiviteyi belirlemek için kullanılabiliyor. Bu, psikiyatrik ve nörolojik bozuklukların ayrılmasına yardımcı olabiliyor.

EEG, bu üzere durumlarda bir teşhis aracı olarak fonksiyon görürken, uzmanlar kaydedilen beyin aktivitesini kıymetlendirir. Beyin aktivitesindeki belli desenler yahut değişiklikler, bir hastalığın teşhisinde yahut tedavi prosedürlerinin izlenmesinde değerli bilgiler sağlayabilir. EEG sonuçları, bir tıbbi uzmanın klinik değerlendirmesiyle birleştirilerek tam bir teşhis yapılır.”

EEG’nin beyin aktivitesini ölçmek için kullanılan temel prensipleri nelerdir?

Nöroloji Uzmanı Dr. Celal Şalçini, EEG’nin beyin aktivitesini ölçmek için kullanılan temel prensipleri şöyle anlattı:

“EEG’nin temel prensibi, beyindeki nöronların yahut beyin hücrelerinin elektriksel aktivitesini kaydetmektir. Bu elektriksel aktivite, nöronların birbirleriyle bağlantı kurması sırasında ortaya çıkar. EEG aygıtı, baş derisi üzerine yerleştirilen elektrotlar aracılığıyla bu elektriksel aktiviteyi kaydeder. Beyin hücrelerinin elektriksel aktivitesi, beyin dalgaları ismi verilen dalga formlarında ölçülür. EEG aygıtı, elektrotlar aracılığıyla beyin dalgalarını algılar ve kaydeder. Beyin dalgaları, farklı frekanslarda ve desenlerde olabilir ve farklı beyin durumlarını yansıtabilir. EEG aygıtı tarafından kaydedilen datalar, bilgisayarlar aracılığıyla işlenir ve tahlil edilir. Bu tahlil, beyin aktivitesindeki desenleri tanımlamak ve anlamak için kullanılır. Örneğin, alfa dalgaları istirahatte görülen dalgalar iken, beta dalgaları uyanıklık durumunda daha süratli ritimli dalgalardır. Bu desenler, beyin aktivitesindeki değişiklikleri kıymetlendirmek için kullanılabilir.

İlginizi Çekebilir;  Hemşirelik Fakültesinde "Bilimsel Yayın Sürecinde Kolaylaştırıcılar" konuşuldu

EEG sonuçları, tıbbi uzmanlar tarafından klinik olarak kıymetlendirilir ve yorumlanır. Beyin aktivitesindeki belli desenler yahut değişiklikler, epilepsi, uyku bozuklukları, nörolojik hastalıklar ve öbür durumların teşhisinde değerli bilgiler sağlayabilir. EEG sonuçları, bir hastalığın teşhisinde yahut tedavi metotlarının izlenmesinde kritik bir rol oynar.”

EEG testi çoklukla 20 ila 60 dakika ortasında sürüyor

EEG testinin tamamlanma mühleti ve sonuçların yorumlanması birkaç faktöre bağlı olduğunu da kaydeden Dr. Celal Şalçini, “EEG testi ekseriyetle 20 ila 60 dakika ortasında sürüyor. Lakin, kimi durumlarda test mühleti daha uzun olabilir. EEG testi tamamlandıktan sonra, kaydedilen datalar bilgisayarlar aracılığıyla işlenir ve tahlil edilir. Beyin dalgalarındaki desenler ve değişiklikler incelenir. Sonuçlar, bir nörolog tarafından klinik olarak kıymetlendirilir ve yorumlanır. EEG sonuçları, bir hastalığın teşhisinde yahut tedavi planının belirlenmesinde kritik bir rol oynar. Sonuç olarak, EEG testinin tamamlanma mühleti testin tipine ve hastanın durumuna bağlı olarak değişebilir. Sonuçların yorumlanması, uzman bir tıbbi profesyonel tarafından yapılmalıdır ve sonuçlar ekseriyetle bir teşhisin belirlenmesi yahut tedavi planının oluşturulması için öbür klinik bulgularla birlikte değerlendirilir.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.