DOLAR 32,3466 0.11%
EURO 35,2788 0.6%
ALTIN 2.410,33-0,19
BITCOIN 22020651.11967%
İstanbul
29°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Dekan Prof. Dr. Ayşegül Dönmez, “Dünyanın her yerinde mezunu istihdam edilen bir fakülteyiz”
  • Haberler34
  • Eğitim
  • Dekan Prof. Dr. Ayşegül Dönmez, “Dünyanın her yerinde mezunu istihdam edilen bir fakülteyiz”

Dekan Prof. Dr. Ayşegül Dönmez, “Dünyanın her yerinde mezunu istihdam edilen bir fakülteyiz”

ABONE OL
16 Mayıs 2024 17:15
Dekan Prof. Dr. Ayşegül Dönmez, “Dünyanın her yerinde mezunu istihdam edilen bir fakülteyiz”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Aktifliğin birinci günü çelenk koyma merasimi ardından Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Prof. Dr. İnci Erefe Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Programa, EÜ Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşegül Dönmez, EÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rüçhan Sertöz, EÜTF Hastanesi Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Tahir Atik, Sağlık Bakımı Hizmetleri Müdürü Uzm. Hem. Birgül Nurülke, Hemşirelik Fakültesinin birinci mezunu Prof. Dr. İnci Erefe, Hemşirelik Fakültesinin evvelki müdürlerinden Prof. Dr. Zeynep Conk, Hemşirelik Fakültesi ve Tıp Fakültesi Yönetimi, akademisyenler, EÜTF Hastanesi hemşireleri, idari işçi ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının akabinde açılış konuşmasını gerçekleştiren Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşegül Dönmez, “Hemşirelik mesleği, dünyada özgür sirkülasyon hakkı olan 8 meslekten bir adedidir. Hemşireleri sıhhat alanının her yerinde görmek mümkün. Sağlık Bakanlığı 2023 yılsonu verilerine nazaran,  sıhhat kurumlarında çalışan sıhhat profesyonelleri içinde en çok sayıyı 177 bin 866 ile hemşireler oluşturmaktadır. Bu sayı ülkemiz nüfusu için hala yetersizdir. Yeniden üniversitelerde Hemşirelik Programlarında; 71bin 538 lisans, 6bin 157 yüksek lisans, bin 359 doktora öğrencisi olmak üzere toplam 79 bin 54 öğrencimiz bulunmaktadır. Biz bu sayımızla, sıhhat alanında birlikte hizmet verdiğimiz iş arkadaşlarımız olan tabipler, ebeler, diyetisyenler, fizyoterapistler ve sıhhat teknisyenleri ile değişim casusu olabilecek güçteyiz” diye konuştu.

“Hemşirelik hizmetlerinin geleceğini inşa eden fakülteyiz”

Dekan Prof. Dr. Ayşegül Dönmez, “Bu sene, Uluslararası Hemşireler Birliği 2024 yılı temasını ‘Hemşirelerimiz Geleceğimiz, Bakımın Ekonomik Gücü’ olarak duyurmuştur. Bu tema birey olarak hemşirenin ekonomik manada ferahının sağlanmasının yanında, sıhhat kurumlarında bir hemşirenin o kuruma bakım verme süreçlerinde tıbbi gereçten, vakit idaresine kadar gerçekleştirdiği ekonomik atılımlarını,  hastası için yaptığı sıhhat sarfiyatlarına yönelik ekonomik atakları sonucu taburculuğunun hızlanmasını, böylelikle ülke iktisadına katkısını da içermektedir. Bizler, Avrupa’da 1955 yılından itibaren birinci hemşirelik lisans programı olarak sıhhat alanında hemşirelik hizmetlerinin geleceğini inşa eden, dünyanın her yerinde mezunu istihdam edilen bir fakülte olmanın gücünü ve gururunu yaşıyoruz. Hemşirenin mesleğini icradaki yaratıcı gücünün, ekonomik ve dijital güce biçim vereceğine inanarak, Dünya Hemşireler Günümüzü samimiyetle kutluyorum” dedi.

İlginizi Çekebilir;  EÜ'den dolu dolu "Hemşireler Günü" programı

“Hayat devam ettikçe hemşirelere ihtiyaç hiç bitmeyecek”

EÜ Hastanesi Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Tahir Atik, “Çalışmalarımızı gerektiğinde fazla çalışma saatleri ve nöbetlerle hatta insanüstü halde bazen kendi ailemizle geçireceğimiz vakitten çalarak gerçekleştiriyoruz. Bu yüzden bu kutsal mesleği yaparak birlikte yürüdüğümüz için sizlerle gurur duyuyorum. Hemşirelik Haftası vesilesiyle burada, siz sıhhat savaşçılarıyla bir ortada olmanın onurunu yaşıyorum. Hayat devam ettikçe hemşirelere muhtaçlık hiç bitmeyecek. Bu onurlu meslek, her yeni gün bizlere daha büyük değer katacaktır” diye konuştu.

EÜ Hastanesi Sıhhat Bakımı Hizmetleri Müdürü Uzm. Hem. Birgül Nurülke, “Hemşirelik, öbür mesleklerde olduğu üzere toplumsal gereksinimlerden doğan, insan hayatıyla yakından ilgili, bilgi, marifet ve takım çalışması gerektiren, temelinde sevgi, hürmet, özveri, sabır, müsamaha yatan, çalışma koşulları olan güç bir meslektir. Hemşire din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin birey, aile ve topluma sıhhatini kazandırmak için çalışır. Bu nedenle sevgiden, şefkatten, disiplin ve ciddiyetten uzak bir kişinin bu mesleği hakkını vererek icra etmesi mümkün değildir. Sıhhat kurumlarında inançlı, aralıksız ve kaliteli sıhhat hizmeti almak için uygun nitelikte ve kâfi sayıda hemşire istihdamı önemlidir. Bu bağlamda ehil bir istihdam siyaseti izlenmelidir” diye konuştu.

“Fotoğraflarla Ege’de Hemşirelik” dia gösterisi

Etkinlikte, birinci olarak Ege Üniversitesindeki hemşirelik uygulamalarını fotoğraflar eşliğinde gösteren “Fotoğraflarla Ege’de Hemşirelik” başlıklı dia gösterisi gerçekleştirildi. Ardından İletişim Fakültesi Gazetecilik Kısım Lideri Prof. Dr. Şadiye Deniz tarafından “Yapay Zeka ve Hemşirelik: Dijital Periyotta Meslek Pratikleri” başlıklı bir konferans verildi. İştirakçiler, yapay zekanın sıhhat dalındaki rolünü ve dijital çağda meslek pratiğindeki değişimleri tartışma fırsatı buldular.

“İnsan Vücudunda Ruhsal Gücün Keşfi”

İkinci gün etkinlikleri EÜ Tıp Fakültesi Muhittin Erel Amfisi’nde gerçekleştirildi. Programda Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşegül Dönmez, “İnsan Vücudunda Ruhsal Gücün Keşfi” bahisli konferansı verdi. Ağır bir iştirak ile gerçekleştirilen konferansta Dekan Prof. Dr. Ayşegül Dönmez, insan vücudundaki mucizelerin ruhsal gücü artırmadaki tesirine yönelik bilgi ve uygulamaları anlattı.

İlginizi Çekebilir;  QNB Finansbank Ülke Ekonomisine Desteğini Sürdürüyor

Konferansın akabinde Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı Türk Müziği Kısmı Öğretim Üyesi, TENDUO Proje Sahibi, Sanat Yönetmeni, Kabak Kemane İcracısı Doç. Dr. Özgür Çelik ve Piyanist Deniz Kocaman tarafından müzik dinletisi icra edildi.

Etkinlik, Ege Üniversitesi Hastanesinden emekli olan hemşire ve sağlık teknikerlerine plaketlerin takdim edilmesiyle son buldu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.