DOLAR 32,9791 0.24%
EURO 35,4079 0.1%
ALTIN 2.476,790,31
BITCOIN 20234710.60167%
İstanbul
25°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Darüşşafaka Eğitim Kurumları Giriş Sınavı 26 Mayıs’ta, 41 ilde yapılacak
 • Haberler34
 • Eğitim
 • Darüşşafaka Eğitim Kurumları Giriş Sınavı 26 Mayıs’ta, 41 ilde yapılacak

Darüşşafaka Eğitim Kurumları Giriş Sınavı 26 Mayıs’ta, 41 ilde yapılacak

ABONE OL
10 Mayıs 2024 12:33
Darüşşafaka Eğitim Kurumları Giriş Sınavı 26 Mayıs’ta, 41 ilde yapılacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin eğitim alanındaki birinci sivil toplum kuruluşlarından biri olan Darüşşafaka Cemiyeti, kurulduğu günden bu yana, 161 yıldır “Eğitimde Fırsat Eşitliği” misyonuyla çocukların hayatını değiştirmeye devam ediyor.

Annesi ve/veya babası hayatta olmayan, maddi imkanları nitelikli eğitim almak için yetersiz, ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin katılabildiği Darüşşafaka Eğitim Kurumları Giriş Sınavı’nda başarılı olan, mali durum araştırması ve sağlık kurulu denetiminden geçen öğrenciler, ortaokuldan başlayıp liseden mezun oluncaya kadar 8 yıl boyunca tam burslu, nitelikli eğitim alma imkânı kazanacak. İmtihana, öğrenciler dilerlerse darussafaka adresinden de başvuru yapabilirler. 

Her yıl sınavı kazanan öğrencilerin başta eğitim olmak üzere sıhhat, beslenme, barınma, kıyafet, eğitim malzemeleri üzere tüm ihtiyaçlarının karşılandığı ve nitelikli eğitim aldığı Darüşşafaka Eğitim Kurumları mezunu öğrenciler; İngilizceyi güzel seviyede bilen, 21. yüzyıl yetkinliklerine sahip, en az bir müzik aleti çalabilen, spor yapan, akademik taraftan güçlü, entelektüel merak kazanmış gençler olarak üniversiteye başlıyor. Darüşşafaka, üniversite eğitimleri müddetince de burs vererek destekliyor.

Her sene çok daha fazla öğrenciye şefkat yuvası olabilmek için çalıştıklarını belirten Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı, “Bu yıl sarsıntı bölgesi de dahil olmak üzere 41 vilayette imtihanımızı gerçekleştireceğiz. Geçtiğimiz yıl olduğu üzere bu yıl da sarsıntı bölgesinden 100 öğrenciye ek kontenjan oluşturduk. 26 Mayıs’ta gerçekleştireceğimiz imtihanla 81 vilayetimizden anne ve/veya baba kaybı yaşamış, maddi imkanları yetersiz çocuklarımıza nitelikli eğitim imkanı tanıyacağız.” dedi.

Darüşşafaka’nın giriş şartlarına sahip tüm çocukları imtihana davet eden Ebru Arpacı, “Özellikle 4. sınıf ve rehber öğretmenleri ile okul müdürlerimizin takviyesi çok önemli… Okullarında şartlarımıza uyan öğrencilerin imtihanımıza katılmasını sağlayarak, bir çocuğun hayatının eğitimle değişmesine vesile olabilirler.” diye konuştu.

DARÜŞŞAFAKA’DA NASIL BİR EĞİTİM VERİLİYOR?

İlginizi Çekebilir;  Karaman Belediyesi'nin geleneksel hale getirdiği Kitap Günleri başlıyor

Bugünden 15-20 yıl sonrasını planlayan Darüşşafaka, öğrencilerini o günün şartlarına nazaran yetiştiriyor.  Türkiye’nin ortaöğrenim seviyesinde birinci robot ekibini kuran, birinci yapay zekâ sınıfını, birinci Tekno Girişimcilik Gençlik Merkezi’ni, birinci Sanal Gerçeklik-Artırılmış Gerçeklik (VR-AR) laboratuvarını açan, birinci 3D Printer Atölye ve Yarışması’nı düzenleyen okulu olan Darüşşafaka’da STEM, kodlama, girişimcilik, dijital dönüşüm eğitimleri veriliyor.

Darüşşafaka, öğrencilerine öncelikle yeteneklerini keşfedip geliştirecekleri bir eğitim ortamı sunuyor. Bugün Darüşşafaka’da öğrencilerin yeteneklerini keşfedip geliştirmeleri için 70’e yakın yetenek atölyesi bulunuyor. 

SINAV HANGİ KENTLERDE DÜZENLENECEK?

Darüşşafaka Eğitim Kurumları Giriş Sınavı; Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Ankara, Antalya, Balıkesir, Batman, Bursa, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elâzığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kars, Kayseri, Kilis, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Nevşehir, Ordu, Osmaniye, Samsun, Şanlıurfa, Siirt, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Van, Zonguldak’ta düzenlenecek. İmtihana Türkiye’nin her vilayetinden müracaat kabul edilecek. 41 vilayet dışından imtihana katılacak, maddi durumu elverişsiz öğrenci ve velilerinin en yakın imtihan merkezine gitmek için yapacakları ulaşım masrafına ise Darüşşafaka Cemiyeti tarafından takviye verilecek. 

DEPREM BÖLGESİNE 100 KONTENJAN

Darüşşafaka Eğitim Kurumları, 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan Kahramanmaraş ve Hatay merkezli sarsıntıların akabinde sarsıntılardan etkilenen 11 vilayet için ek kontenjan oluşturdu. Geçtiğimiz sene zelzeleden etkilenen 100 öğrenciye tam burslu, yatılı, nitelikli eğitim hakkı tanıyan Darüşşafaka Eğitim Kurumları, bu yıl da yeniden sarsıntıdan etkilenen 100 öğrenciyi kabul edecek. Zelzele gerçekleştiğinde bu vilayetlerde ikamet eden, eğitim ve öğretim gören öğrenciler için Darüşşafaka Giriş Sınavı bir başarı sınavı değil, sıralama sınavı olarak uygulanacak. Sarsıntı olduğunda sarsıntı bölgesinde eğitim alan öğrenciler, daha sonra diğer vilayetlerde ikamet etmeye başlasalar bile imtihan giriş kurallarında belirtilen dokümanları beyan ettikleri takdirde zelzele bölgesi kontenjanına dâhil edilecekler ve hala ikamet ettikleri vilayetlerde imtihana girebileceklerdir.

İlginizi Çekebilir;  SosyalBen'den Çocuklara: Beceri Geliştirme Merkezi

SINAVA SON MÜRACAAT TARİHİ: 20 MAYIS 2024

Sınava katılmak isteyen adayların müracaat evraklarını, Darüşşafaka Ortaokulu’na 20 Mayıs Pazartesi gününe kadar elden yahut posta yoluyla ulaştırması gerekiyor. İmtihanda başarılı olan öğrenciler, mali durum araştırması ve sağlık kurulu denetiminin akabinde ortaokuldan üniversiteye kadar tam burslu, yatılı, nitelikli eğitim alma hakkı elde edecek.

Darüşşafaka Eğitim Kurumları Giriş Sınavı müracaat şartları

Öğrencinin,

 • T.C. vatandaşı olması
 • Annesinin ve/veya babasının hayatta olmaması
 • Ailesinin maddi imkanlarının kolej seviyesinde eğitim alması için kâfi olmaması
 • 2013 ve daha sonraki yıllarda doğmuş olması (Yaş düzeltmesi geçersizdir.)
 • 2023-2024 Eğitim-Öğretim yılında ilkokul 4. sınıf öğrencisi olması

Darüşşafaka Eğitim Kurumları Giriş Sınavı’na başvurmak için gerekli dokümanlar neler?

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Vukuatlı aile nüfus kayıt örneği (Vefat eden ebeveynin bilgileri de dahil olmak üzere hayattaki ebeveyne ait)
 • Öğrencinin okumakta olduğu ilkokul müdürlüğünden alınacak ve “ilkokul 4. sınıf öğrencisi olduğunu gösterir” imzalı ve mühürlü öğrenci belgesi
 • (11 zelzele vilayetinde zelzelesi yaşamış ve öbür bir ile naklini almışsa okul müdüründen onaylı nakil belgesi)
 • Öğrencinin dört (4) adet yeni çekilmiş vesikalık fotoğrafı
 • Başvuru formu (doldurulmuş)
 • Tarihçeli yerleşim yeri belgesi

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.