DOLAR 32,5869 0.32%
EURO 34,7303 -0.19%
ALTIN 2.525,031,65
BITCOIN 1960551-1.91016%
İstanbul
13°

HAFİF YAĞMUR

SABAHA KALAN SÜRE

Çalışanların yıllık izinlerini kullanma motivasyonları değişti! Çalışanlar artık ‘Ruh Sağlığı İzni’ de alıyor!
  • Haberler34
  • Gündem
  • 3.Sayfa
  • Çalışanların yıllık izinlerini kullanma motivasyonları değişti! Çalışanlar artık ‘Ruh Sağlığı İzni’ de alıyor!

Çalışanların yıllık izinlerini kullanma motivasyonları değişti! Çalışanlar artık ‘Ruh Sağlığı İzni’ de alıyor!

ABONE OL
18 Nisan 2024 16:09
Çalışanların yıllık izinlerini kullanma motivasyonları değişti! Çalışanlar artık ‘Ruh Sağlığı İzni’ de alıyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Uluslararası tahlillere nazaran son yıllarda çalışanların büyük çoğunluğunun yıllık müsaadelerini ‘ruh sıhhati izni’ olarak kullandığına yönelik dataların olduğunu kaydeden uzmanlar, bilhassa 2017’den 2023’e kadar ruh sıhhati ile ilgili müsaadelerin yüzde 300 oranında arttığını söylüyor.

Modern dünyada gerilim ve tükenmişlik arttıkça fizikî hastalıklar kadar ruh sıhhatinin da ön plana çıktığını lisana getiren Uzman Klinik Psikolog Merve Umay Candaş Demir, “Toplumsal olarak memnun bir gelecek için bugün tüm kurumlarımızın çalışanların ruh sıhhati için adım atması ve ruh sıhhatini müdafaaya yönelik müsaade uygulamaları başlatması gerekiyor.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi Uzman Klinik Psikolog Merve Umay Candaş Demir, çalışanların “ruh sıhhati izni” konusunu kıymetlendirdi.

Ruh sıhhati izinlerinde artış var

Uluslararası tahlillere nazaran son yıllarda çalışanların büyük çoğunluğunun yıllık müsaadelerini “ruh sıhhati izni” olarak kullandığına yönelik dataların olduğunu tabir eden Uzman Klinik Psikolog Merve Umay Candaş Demir, “Özellikle 2017’den 2023’e kadar ruh sıhhati ile ilgili müsaadelerin yüzde 300 oranında arttığı bildiriliyor. İçinde bulunduğumuz çağdaş dünyada gerilim ve tükenmişlik arttıkça fizikî hastalıklar kadar ruh sıhhatinin da ön plana çıktığını görüyoruz.  Artık ruh sıhhati bize kendini zorla hatırlatıyor. Covid-19 pandemisi, devam eden memleketler arası çatışmalar, savaşlar, toplumsal huzursuzluk, kutuplaşmalar, istikrarsız iktisat ve iklim krizi üzere çalkantılı olayları göz önüne aldığımızda, üreten, çalışan insanların yıllık müsaadelerini kullanma motivasyonları da değişiyor. Evvelce yalnızca fizikî hastalıklar dahilinde müsaade alınırken şimdilerde insanların tükenmiş bir halde kendilerini işe gitmek için zorladıklarını, bilhassa ülkemizde ruhsal sıhhatleri için adım atmadıklarını görüyoruz.” dedi.

İnsanlar umutsuz bir biçimde hayatını sürdürmeye çalışıyor

 İnsanlar toplu taşıma araçlarında, meydanlarda, sokaklarda umutsuz bir biçimde gündelik hayatını sürdürmeye çalıştığına işaret eden Uzman Klinik Psikolog Merve Umay Candaş Demir, şöyle devam etti:

İlginizi Çekebilir;  BANTBORU 2022 Sürdürülebilirlik Raporunu Yayınladı

“Ancak bu durum sanılanın bilakis verimli bir üretim ve keyifli bir toplum geleceği için bir tehdit. Toplumsal olarak memnun bir gelecek için bugün tüm kurumlarımızın çalışanların ruh sıhhati için adım atması ve ruh sıhhatini müdafaaya yönelik müsaade uygulamaları başlatması gerekiyor. Bugün mutsuz bir çalışan, saatlerce ofiste otursa üretken olamaz, yaratıcılık körelir, yapılan işlerde yanılgı oranı artar. Tükenmişlik sendromu vakit zaman herkesin yaşayacağı bir süreçtir. İşte tam da bu devirlerde kurumlar çalışan psikolojisini önemsemeli ve gereken adımları atmalıdır.” diye konuştu. 

Kuşaklararası farklılıklar çalışma hayatında da ön plana çıkıyor

Kuşaklararası farklılıkların çalışma hayatında da ön plana çıktığına işaret eden Uzman Klinik Psikolog Merve Umay Candaş Demir, “Hatırlamak gerekirse X nesli 1965-1979 yılları ortası doğan, Y nesli ise 1980-1999 yılları ortasındaki jenerasyon. X nesline baktığımızda, iş hayatında sadık, tıpkı işte uzun yıllar çalışabilen, yeterli meslek maksadında olan bireylerdir. Toplumsal sıkıntılara karşı hassas, iş motivasyonları yüksek ve otoriteye saygılılar. Y jenerasyonu ise dünyada tesir yaratmak isteyen, iş ve özel hayat istikrarını kurmayı amaçlayan, X jenerasyonunun bilakis hayatı yaşayabilmek için çalışmayı amaçladıkları araştırmalarla ortaya konmuştur. Y jenerasyonu için çalışmak bir hedef değil; sevdikleri ile vakit geçirmek, gezmek, kazandıkları parayı harcamak için bir araç olarak görülüyor.” dedi.

Y jenerasyonu uzun çalışma saatleri sevmiyor

Bu nedenle mesai saatleri sonrası devam eden rutin ve uzun çalışma saatleri, hafta sonu ek çalışmaların Y Jenerasyonu üyelerinin işten uzaklaşmasına neden olduğunu lisana getiren Uzman Klinik Psikolog Merve Umay Candaş Demir, şunları kaydetti:

“Y nesli aile ve özel hayat istikrarını kurmaya çalışıyor. Lakin bir yandan bilhassa bayanların iş hayatındaki yerinin artması, lakin konut içi iş yükünü aile üyeleri ile paylaşmamaları tükenmişlik seviyelerini arttırıyor. Erkeklerde bunun düşük olmasının nedeni, erkeğin kamusal alanda etkin olması ve yalnızca bu sorumlulukla yaşaması.”

İlginizi Çekebilir;  Hıdırlık Kulesi seyir terası projesinde yoğun çalışma

X jenerasyonu, Y jenerasyonu çalışanlarına nazaran ruhsal olarak daha dayanıklı

Kadın çalışanların hem iş yerinde hem konutta çalışmalarının ruh sıhhatini olumsuz etkilediğini tabir eden Uzman Klinik Psikolog Merve Umay Candaş Demir, “Bu çerçevede aile içi dinamikler düzenlenmeli, bir aileyi oluşturan tüm fertler mesken ortamında eşit sorumluluk almalılar.” dedi.

Yapılan çalışmaların X neslinin, Y jenerasyonu çalışanlarına nazaran ruhsal olarak daha sağlam olduğunu ortaya koyduğunu anlatan Uzman Klinik Psikolog Merve Umay Candaş Demir, X neslinin çok çalışarak muvaffakiyete ulaşabileceklerine dair inançlarıyla işlerine bağlılık gösterdiklerini, Y neslinin ise teknolojik imkanların daha gelişmiş olduğu bir ortamda büyümelerine karşın, globalleşen dünyada rekabet etme zorunluluğuyla karşı karşıya olduklarını ve bu nedenle, ruhsal dayanıklılık açısından X nesli avantajlı pozisyondayken Y jenerasyonunun daha dezavantajlı olduğunu anlattı.

Yıllık müsaadeler artık yalnızca evlilik, mevt, fizikî hastalık üzere hususlarda olmamalı

Uzman Klinik Psikolog Merve Umay Candaş Demir, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu sonuçlar ışığında jenerasyonlar ortası farklılaşma olmakla bir arada genel olarak çalışanların ruh sıhhatine yapılan yatırımın şirketlere ve ülkemize olumlu dönüşlerinin olacağını vurgulayabiliriz. Yıllık müsaadeler artık yalnızca evlilik, vefat, fizikî hastalık üzere mevzularda olmamalı, çalışanlar açık bir halde tükenmiş hissettiklerini ya da farklı bir ruhsal devirden geçtiğini söz edebilmeli ve gerektiğinde kendilerini şarj edebilmeleri için ruh sıhhati müsaadesi alabilmelidirler.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.