DOLAR 32,1657 -0.12%
EURO 35,0341 0.11%
ALTIN 2.430,160,05
BITCOIN 2207589-0.99007%
İstanbul
17°

HAFİF YAĞMUR

SABAHA KALAN SÜRE

Babasının rahatsızlığı ilham kaynağı oldu, yeni tedavi alternatifi geliştiriyor!

Babasının rahatsızlığı ilham kaynağı oldu, yeni tedavi alternatifi geliştiriyor!

ABONE OL
27 Mayıs 2024 11:27
Babasının rahatsızlığı ilham kaynağı oldu, yeni tedavi alternatifi geliştiriyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Teknoloji Anabilim Kolu öğretim üyesi Prof. Dr. Sinem Yaprak Karavana’nın yürütücülüğünü yaptığı BAP-ÖNAP projesi kapsamında geliştirilecek eser ile diz protezi ameliyatında ve sonrasında oluşacak enfeksiyonun önüne geçilmesi hedefleniyor. Babasının yaşadığı diz protezi enfeksiyonundan ve sonrasındaki şiddetli süreçten etkilenen Prof. Dr. Karavana, hem ameliyat sırasında kullanılacak hem de dize enjekte edilerek enfeksiyonu önleyecek bir eser geliştirmeye karar verdi.

Proje takımını makamında ağırlayan Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Üniversitemizde oluşturduğumuz bilim üretme iklimi doğrultusunda akademisyenlerimiz, multidisipliner çalışmalar sonucu değerli projelere imza atmaya devam ediyor. Eczacılık ve Tıp fakültelerimiz hocalarının geliştirdiği ortak proje ile diz protezi ameliyatında ve sonrasında oluşabilecek enfeksiyon kaynaklı komplikasyonların önlenmesi hedefleniyor. Tedaviye yeni bir bakış açısı getirme potansiyeline sahip projeyi geliştiren akademisyenlerimizi tebrik ediyor muvaffakiyetlerinin devamını diliyorum” dedi.

Diz protezi operasyonlarında enfeksiyon gelişiminin kıymetli bir komplikasyon olduğunu lisana getiren Prof. Dr. Sinem Yaprak Karavana “Diz protezi, dizde kireçlenme olarak bilinen aşınmış, yıpranmış eklem yüzeylerine bağlı olarak eklem hareketi kısıtlanan ve diz ağrısı çeken bireylerde uygulanan, kişinin yürüme ve dizini kıvırmasını ağrısız formda yapmasını sağlayarak hayat kalitesinin uygunlaştıran bir cerrahi uygulamadır. Fakat her ameliyat üzere birtakım komplikasyonları bulunmaktadır. Bunlardan en çok korkulanı ameliyattan sonra protez yapılan eklemde gelişen enfeksiyondur. Protez yapılan dizde enfeksiyon gelişmesi yapılan ameliyatın muvaffakiyetini direkt etkilemekte, protezdeki gevşeme ya da ağrıdan ötürü hastanın yürümesini olumsuz istikamette etkilemektedir. Enfekte diz protezi gelişen hastalarda uzun müddetli hastaneye yatış, tekrarlayan ameliyatlar ve en kıymetlisi uzun periyodik antibiyotik kullanımı gerekmektedir. Bu hastalara güçlü antibiyotikler verilse de diz ekleminde beklenen konsantrasyonlara ulaşılamamaktadır. Ayrıyeten yüksek dozda uzun mühlet antibiyotik kullanan hastalarda gerek böbreklerinde gerek karaciğerlerinde yan tesirler oluşabilmektedir. Enfeksiyon oluşumunda protez yüzeyine yerleşen mikroorganizmalar antibiyotiklerin geçişine mani olacak bir katman oluşturarak verilen antibiyotiklerin tesirlerini de azaltmaktadır” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir;  Çankaya Belediye Meclisi, Başkan Hüseyin Can Güner Başkanlığında tam katılımla toplandı

“Babamın yaşadığı kuvvetli sürece şahsen şahit oldum”

Projenin geliştirilmesinde babasının rahatsızlığının kıymetli bir rol üstlendiği belirten Prof. Dr. Karavana, “Bu çalışmayı yapmaya karar vermemizdeki en değerli neden babamda meydana gelen diz protezi enfeksiyonu sonrasındaki güçlü süreci şahsen yaşamış olmamdır. Enfeksiyonun giderilmesi için babam tıpkı dizden iki defa ameliyat olmuş ve bu periyot de uzun müddet antibiyotik ve ağrı kesici kullanmak zorunda kalmıştı. Şu anda bütün bu sorunlu periyotları geride bırakmış olmamızı ve babamın sıhhatine kavuşmasını Ege Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Kısmı öğretim üyesi Doç. Dr. Anıl Murat Öztürk, Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Kısmı öğretim üyesi Prof. Dr. Meltem Taşbakan ve çalışma arkadaşlarına borçluyuz. Ayrıyeten Ege Üniversitesinin Tıp Fakültesinin sahip olduğu imkânların ve altyapının da bu başarılı sonuca ulaşılmasında ehemmiyeti büyüktür. Bu güçlü tedavi süreci boyunca gerek hastaların gerek tabiplerin yaşadığı meseleleri görünce diğer bir tedavi alternatif üzerine fikir alışverişinde bulunmaya başladık ve Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi ve Tıp Fakültesinden hocalarımızla multidisipliner bir çalışma başlattık. Biz bu çalışmamızda, Tigesiklin etken unsuru kullanılarak nanopartikül yüklü jel ve in situ jel formülasyonlarını geliştirmeyi ve hayvanlarda oluşturacağımız enfekte diz modeli üzerinde aktifliğini göstermeyi hedefledik. Maksadımız etken hususun nanopartiküllerini içeren formülasyonların dizin içine ve protez üzerine uygulanabilmesi, bir defa uygulanmayla uzun müddet tesirli olması ve sistemik yan tesire neden olmadan tedavi imkanı sağlanabilmesidir. Geliştirilecek bu jel hem protez üzerinde mikroorganizmaların yerleşimini engelleyecek hem de lokal tedavi imkanı sağlayacaktır. In situ jel formülasyonu ise eklem içine enjekte edilerek lokal tesir için kullanılabilecektir” dedi.

“Ürünümüz patente dönüşme potansiyeline sahip”

Projenin patent potansiyeline sahip olduğunu lisana getiren Prof. Dr. Karavana, “Yaptığımız literatür araştırmasında misal bir çalışmaya rastlamadığımız için çalışmamızın patent potansiyeli olduğunu da düşünmekteyiz. Şu anda planladığımız çalışmalarımızı muvaffakiyetle sonuçlandırdıktan sonra bir ilaç firmasıyla yapacağımız iş birliği ile çalışmalarımızı daha ileri evrelere taşımayı planlıyoruz. Hedefimiz bu tıp ameliyatlar yapılırken birinci protez konulması kademesinde cerrahlar tarafından kullanılacak ve böylece hastalarda protez enfeksiyonu gelişmesinin önüne daha kolay geçilmesini sağlayacak, ayrıyeten protez enfeksiyonu gelişmiş şahıslarda poliklinik şartlarında dizin içine uygulanabilecek bir ilaç formülasyonu ile hastalar için hastaneye uzun müddetli yatışlar gerektirmeden enfeksiyon denetiminin muvaffakiyet ile sağlayabilecek bir tedavi alternatifi geliştirmektir” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir;  Yaşlılarda psikolojik iyi oluş için fiziksel aktivite şart!

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.